Męski a kobiecy punkt widzenia – czy w świecie biznesu istnieje podział na płcie?

2023-09-22 15:50:00(ost. akt: 2023-09-22 20:32:45)   Artykuł sponsorowany
Amerykański psychiatra John Gray w jednej ze swoich licznych książek twierdził, że mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus. Niewątpliwie ma rację, dostrzegając różnice pomiędzy płciami, ale czy w świecie biznesu, w którym teoretycznie liczą się wyłącznie kompetencje i przedsiębiorczość, nie powinniśmy funkcjonować na wspólnej planecie?
Odpowiedzi na to pytanie, wspólnie z ekspertami, szukają fundacje Empiria i Wiedza oraz State of Poland, obie związane z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Organizowana przez nie kampania społeczno-edukacyjna MAKI (Męski a kobiecy punkt widzenia) wskazuje na wartości, jakie tworzy harmonijna współpraca pomiędzy kobietami a mężczyznami. Równowaga i wzajemna wrażliwość na potrzeby, zdaniem organizatorów, powinna być napędem nie tylko udanych relacji w ramach rodziny, lecz także fundamentem w miejscu pracy, w działalności społecznej i politycznej.

Jak wiadomo, wszyscy nawzajem się dopełniają. Za sukcesem każdego mężczyzny stoi kobieta, tak samo jak za każdym osiągnięciem kobiety stoi mężczyzna. Razem można harmonijnie rozkwitać, bez ograniczania przestrzeni sobie nawzajem.

W jaki sposób najłatwiej to osiągnąć?


Droga do celu wiedzie przede wszystkim przez dialog i prowadzoną na szeroką skalę edukację.

Fundacja Empiria i Wiedza liczy, że pozytywne efekty zmian w sposobie myślenia o rolach, jakie w społeczeństwie odgrywać mogą kobiety i mężczyźni, będzie można zauważyć na przykład w demografii, ekonomii czy aktywności społecznej.

Nazwa MAKI od razu może skojarzyć się z makiem, polnym kwiatem, który często występuje na polskich łąkach. I właśnie taki jest symbol kampanii. Mak idealnie ilustruje naturę ludzkich relacji. To roślina o mocnych korzeniach, które są jej niezbędne, by mogła rozkwitać. Elementem dialogu inicjowanego w ramach kampanii są spotkania i debaty z udziałem ekspertów, regularnie organizowane w całej Polsce.

22 września we współpracy z OdWażnymi w Biznesie MAKI rozkwitną w Olsztynie


Spotkanie odbędzie się w interaktywnej formule, przy pomocy której zaproszeni goście przedstawią swój punkt widzenia na „męski a kobiecy punkt widzenia”. Opowiedzą, jak widzą różnice i połączenia pomiędzy płciami i dlaczego warto się dopełniać.

Jednym z głównych problemów poruszanych na konferencji będzie rywalizacja i komunikacja, nie tylko podczas rozwiązywania wielkich problemów, ale również wtedy, kiedy trzeba pokonywać te najmniejsze, codzienne trudności.

Gośćmi specjalnymi wydarzenia będą:

Kinga Baranowska, himalaistka, zdobywczyni dziewięciu ośmiotysięczników
Maria Rotkiel, psycholog, terapeutka i trenerka rozwoju osobistego
prof. Jerzy Bralczyk, językoznawca, wykładowca akademicki i ekspert od komunikacji.

Konferencja odbędzie się w piątek (22 września) o godz. 18 w Restauracji Przystań w Olsztynie