Francja/Rozpoczyna się XVI edycja festiwalu filmów polskich w Paryżu „Kinopolska”

2023-09-21 22:25:00(ost. akt: 2023-09-21 22:30:54)
Tadeusz Wilkosz twórca Colargola, od 61 lat związany z animacją

Tadeusz Wilkosz twórca Colargola, od 61 lat związany z animacją

Autor zdjęcia: PAP

W czwartek rozpoczyna się XVI edycja festiwalu filmów polskich w Paryżu „Kinopolska” . Podczas wydarzenia organizowanego przez Instytut Polski zaprezentowane zostaną m.in. filmy: „Filip” w reżyserii Michała Kwiecińskiego, „Kobieta na dachu” Anny Jadowskiej czy film dla dzieci „Miś Colargol””.
„Festiwal organizowany jest w kinie L’Arlequin, w sercu dzielnicy łacińskiej. W uroczystym otwarciu wezmą reżyser Michał Kwieciński i francuski aktor Victor Meutelet, grający jedną z głównych ról w filmie +Filip+. Na spotkaniach z publicznością będzie można spotkać Annę Jadowską. Wśród gości będzie także reżyser filmu +Orzeł. Ostatni Patrol+ Piotr Bławut z kompozytorem Jackiem Piotrem Bławutem, Jacek Lusiński, reżyser filmu +Subuk+ czy Kamil Krawczycki, reżyser filmu +Słoń+" – poinformowała szefowa Instytutu Polskiego w Paryżu Joanna Wajda.

W 2022 r. festiwal odwiedziło 1400 widzów. W tym roku zaprezentowanych będzie 15 filmów, w tym 12 długich metraży, 3 filmy krótkometrażowe oraz 2 filmy dokumentalne. „Nasze filmy zostały docenione na festiwalach w Cannes, Wenecji, Gdyni, Clermont-Ferrand, Tiranie, Santa-Barbara. Bardzo się cieszymy, że możemy pokazać film Damiana Kocura +Chleb i sól+, który otrzymał nagrodę specjalną jury sekcji Horizonti na festiwalu w Wenecji w 2022 r.” – podkreśliła Marzena Moskal, współorganizująca festiwal z ramienia Instytutu Polskiego.

Podczas festiwalu zaprezentowane zostaną zarówno filmy znanych reżyserów: Lecha Majewskiego, Jacka Bławuta czy Michała Kwiecińskiego, jak i długometrażowe debiuty Kamila Krawczyckiego, Anny Maliszewskiej, Damiana Kocura czy Maćka Hamela. Publiczność będzie miała również okazję zobaczyć filmy Anny Jadowskiej, Jacka Lusińskiego, Marty Minorowicz i Xawerego Żuławskiego. Na festiwalu obecne będzie kobiece kino oraz krótkie metraże: „As it Was” Damiana Kocura, „Kawałek lata” Marty Minorowicz, „Czwartek” Bren Cukier.

„Wciąż bardzo ważny jest dla nas temat ukraiński. Pokażemy dwa filmy prezentujące sytuację po inwazji rosyjskiej: „Skąd dokąd” Maćka Hemali oraz „As it Was” Damiana Kocura oraz film „Tata” Anny Maliszewskiej, który opowiada o relacjach polsko-ukraińskich sprzed wybuchu wojny” – poinformowała Wajda.W niedzielny poranek organizatorzy zapraszają najmłodszą publiczność na pokaz filmu o przygodach Misia Coralgola, po którym odbędą się warsztaty.

„Świetnym przykładem polsko-francuskiej współpracy z międzynarodową obsada jest film +Filip+ otwierający festiwal. Jest to wyjątkowa historia młodego chłopaka, Polaka żydowskiego pochodzenia, który w czasie II wojny światowej przebywał na terenie Niemiec, podając się za Francuza” – wskazała Moskal. Po każdym seansie odbędą się spotkania z twórcami. Część prezentowanych filmów wchodzi również na ekrany francuskich kin w tym roku, m.in. „Kobieta na dachu”, „Miś Colargol”, „Skąd dokąd”, zaś „Słoń” będzie dostępny na platformach streamingowych.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)