Koniec z piciem na Kołobrzeskiej w Olsztynie? Robert Szewczyk chce zabrać sklepowi koncesję na sprzedaż alkoholu

2023-09-25 16:45:00(ost. akt: 2023-09-25 23:43:16)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Jedną z podstawowych potrzeb człowieka jest bezpieczeństwo. Trudno o nim mówić, jeśli codziennie pod Twoim osiedlowym sklepem kręci się grupa podejrzanych osób pod wpływem alkoholu. Rozumie to przewodniczący Rady Miasta w Olsztynie Robert Szewczyk, który podjął pierwsze kroki w kierunku wycofania koncesji na sprzedaż alkoholu jednemu ze sklepów przy ul. Kołobrzeskiej w Olsztynie.
Pod koniec sierpnia do Roberta Szewczyka zwrócili się mieszkańcy ul. Kołobrzeskiej i Dworcowej. W swoim liście przedstawili problem dotyczący funkcjonowania jednego ze sklepów przy ul. Kołobrzeskiej.

Okazuje się, że głównym problemem jest alkohol. Jak wskazują mieszkańcy sprzedawany jest już osobom nietrzeźwym, które piją go w obrębie sklepu i pod blokami.

Fot. Zbigniew Woźniak

Problem nie urodził się wczoraj. Pierwsze rozmowy w tej sprawie odbyły się już we wrześniu 2021 roku. Grupa mieszkańców spotkała się wtedy z prezydentem Piotrem Grzymowiczem, dyrektorem Wydziału Zarządzania Kryzysowego Zbigniewem Załuskim oraz Komendantem Straży Miejskiej Jarosławem Lipińskim. Po tym spotkaniu wszystko miało się zmienić.

Mieszkańcy mieli zaobserwować więcej patroli w rejonie i kontroli sklepów. Jednak jak widać problem nie ustąpił.

Sprawa była już zgłaszana Spółdzielni Mieszkaniowej Pojezierze, jednak to również niewiele pomogło. Jedyną zauważalną przez mieszkańców kwestią jest sprzątanie pracowników spółdzielni, którzy codziennie rano zbierają butelki i śmieci wokół terenu sklepu.

Mieszkańcy, jak wspominają, są już bezsilni. Obawiają się o swoje dzieci, które codziennie muszą patrzeć na osoby spożywające alkohol, które notorycznie przeklinają a czasami nawet załatwiają się wokół sklepu lub pod blokami.

Starsze osoby boją się same wychodzić na ulice, bo są notorycznie zaczepiane.
Problemem są również częste awantury i bójki w tym miejscu.

— Wzywana straż miejska i policja przyjeżdża i przegania towarzystwo, które następnie przenosi się w inne miejsce wokół naszych bloków i za chwilę wraca i dalej spożywa alkohol — można przeczytać w liście.

Mieszkańcy uważają, że gdyby w sklepie nie można było kupić alkoholu, sytuacja miałaby szansę się zmienić.

Fot. Zbigniew Woźniak

Przewodniczący Rady Miasta zwrócił się do prezydenta Piotra Grzymowicza z wnioskiem o sprawdzenie czy nastąpiły już przesłanki do cofnięcia zezwolenia sprzedaży alkoholu w punkcie przy ul. Kołobrzeskiej.

Dzięki temu, sprawa ponownie trafiła do władz miasta a mieszkańcy mają szansę na szczęśliwe zakończenie tego problemu.

— Właściwie w naszym mieście nie zdarza się, żeby koncesja na alkohol była komuś odebrana, bo często to jedyne źródło dochodu dla małego sklepiku — powiedział przewodniczący Rady Miasta, Robert Szewczyk.

Dodał, rozwiązaniem może być cofnięcie pozwolenia na sprzedaż alkoholu, ale do tego muszą wystąpić pewne ważne przesłanki, jak nieprzestrzeganie zasad i zakazów określonych w ustawie, czyli sprzedaż alkoholu osobom nietrzeźwym lub nieletnim.

— Zwróciłem się do prezydenta o sprawdzenie czy rzeczywiście takie przesłanki tam zachodzą. Skoro są bardzo wyraźne skargi mieszkańców, nawet jak sami zaznaczyli, już od kilku lat i występują interwencje policji, wystarczy, że będą udokumentowane. Wtedy będzie można rozpocząć procedurę wygaszenia pozwolenia na alkohol — wyjaśnił przewodniczący.

Robert Szewczyk wskazał, że nie jest to jedyne takie miejsce w Olsztynie, więc rozwiązaniem tego szerokopojętego problemu będą kontrole w tzw. dziuplach i sprawdzanie czy mieszkańcy czują się bezpiecznie w ich okolicy.

Zdaniem Szewczyka pierwszy krok w poprawie tej sytuacji powinni zrobić właściciele tych sklepów, którzy zdecydowanie powinni zaprzestać sprzedaży alkoholu już pijanym albo nieletnim, a dodatkowo zadbać o to, by w okolicy sklepu było czysto i bezpiecznie. W innym przypadku może ich spotkać cofnięcie pozwolenia, co często jest równoznaczne z zamknięciem sklepu.


W czwartkowym (21 września) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

W sklepach będzie inaczej. Paragon zabierze za nas telefonWszystkie paragony w telefonie
Zaczęła się rewolucja w wydawaniu paragonów. Sklepy będą mogły w łatwy sposób wydawać elektroniczne odpowiedniki tradycyjnych paragonów, rezygnując z tych papierowych. Dostęp do nich będziemy mieli w aplikacji przygotowanej przez Ministerstwo Finansów.

Dzieci dają jej siłę do walki z przeciwnościami losu
Wygrała walkę z nowotworem. W chorobie zostawił ją mąż, wspierali rodzice, przyjaciele i dzieci. To one były motywacją do walki z najtrudniejszym przeciwnikiem - rakiem. — Utrata piersi też nie była straszna, bo najważniejsze było to, żeby żyć. Żeby moje dzieci nie zostały sierotami... — tłumaczy Alicja.

Pracowałem 20 lat, by tu dotrzeć
Kontrakt Michała Probierza ma obowiązywać do końca eliminacji mistrzostw świata w 2026 roku. - Proszę o możliwość spokojnej pracy, bo naszym celem jest awans do mistrzostw Europy - podkreślił nowy selekcjoner biało-czerwonych.

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl
Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Ja. #3111440 4 paź 2023 15:52

    Robert Szewczyk chce zabrać koncesję? Jednoosobowo? O tym decyduje Rada Miasta w głosowaniu na sesji!

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. Łukasz #3111227 26 wrz 2023 06:36

    100m dalej jest parę sklepów i wy myślicie że jak w jednym nie będzie alkocholu to wszystko naprawi? Co za inteligencja....

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)