W środę policjanci ruchu drogowego będą prowadzić akcję "Prędkość"

2023-09-20 07:11:27(ost. akt: 2023-09-20 07:14:10)

Autor zdjęcia: policja

W środę policjanci ruchu drogowego będą prowadzić działania kontrolno-prewencyjne "Prędkość" - poinformował podkom. Marcin Sulik z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji. Dodał, że działania będą prowadzone w ramach corocznej europejskiej kampanii "Roadpol Safety Day 2023".
Podkomisarz Marcin Sulik z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji w rozmowie z PAP podkreślił, że podczas obchodów Europejskiego Tygodnia Mobilności, w dniach od 16 do 22 września w większości europejskich krajów prowadzone są działania pod nazwą "Roadpol Safety Days 2023".

"Działania prowadzone przez policjantów ruchu drogowego ukierunkowane są na dążeniu do założeń zgodnych z wizją +zero+, czyli zero ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych. Środa jest kluczowa, ponieważ w tym dniu oczekuje się symbolicznego uzyskania wizji +zero+ dzięki wspólnym działaniom na całym kontynencie" - wyjaśnił podkomisarz.

Wskazał, że w ramach działań w środę na drogach policjanci będą prowadzić akcję "Prędkość". "Bo prędkość to jedna z głównych przyczyn zdarzeń drogowych, dlatego policjanci warszawskiej drogówki będą mierzyć prędkość pojazdów, sprawdzać stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów, ale przede wszystkim będą bardziej widoczni na drogach" - podał.

"Ich służba w środę będzie polegać na dążeniu na wizji +zero+" - zaznaczył.

W rozmowie z PAP podkomisarz podkreślił, że policjanci będą dokonywać pomiarów prędkości zarówno statycznie, jak i dynamicznie, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc, gdzie najczęściej dochodzi do wypadków drogowych, których przyczyną jest nadmierna prędkość.

W akcję "Prędkość" włączą się również policyjne grupy SPEED.

W Polsce obowiązują limity prędkości: w obszarze zabudowanym (50 km/h) i w strefach zamieszkania (20 km/h). Natomiast poza obszarem zabudowanym: droga jednojezdniowa (90 km/h), droga dwujezdniowa (100 km/h). Z kolei na drogach ekspresowych: droga jednojezdniowa (100 km/h), droga dwujezdniowa (120 km/h) i autostrady (140 km/h).(PAP)