Skandal!!! Jakim prawem Niemcy ingerują w wewnętrzne sprawy Polski?

2023-09-19 18:05:09(ost. akt: 2023-09-19 18:18:32)

Autor zdjęcia: Pixabay/Gazeta Olsztyńska

To już są zakrojone na szeroką skalę ingerencje w życie polityczno- społeczne w Polsce przez rząd niemiecki. Po tym jak USA „poparły” nas w stanowisku dotyczącym niedopuszczenia do przymusowego kupowania zboża z Ukrainy Niemcy nie mogą tego ścierpieć. Zamiast sami kupować to zboże pokazują swoją pseudo siłę wzywając naszego ambasadora w sprawie sztucznie wykreowanej afery z wizami. Jak odpowie nasz rząd? Czy symetrycznie i asertywnie wezwie ambasadora Niemiec w sprawie niedopuszczalnej ingerencji rządu Niemiec w wewnętrzne sprawy Polski?
We wtorek agencja prasowa dpa poinformowała, że szefowa niemieckiego MSW Nancy Faeser zwóciła się do swojego polskiego odpowiednika Mariusza Kamińskiego o informacje w sprawie tzw. afery wizowej. Agencja powołując się na kręgi rządowe w Berlinie przekazała, że we wtorek na rozmowę z sekretarzem stanu Berndem Krösserem w MSW Niemiec stawił się polski ambasador RP w Niemczech Dariusz Pawłoś.

A.Mularczyk o rozmowie ambasadora RP w niemieckim MSW: chodziło o pewną manifestację polityczną


W mojej ocenie chodziło tutaj o pewną manifestację polityczną, aniżeli o próbę rzeczywiście wyjaśnienia zarzutów w kontekście kryzysu migracyjnego - ocenił w rozmowie z PAP wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk, odnosząc się do wtorkowej rozmowy ambasadora RP w Niemczech Dariusza Pawłosia.

"Chodzi o kwestię wyjaśnienia zarzutów, którymi część mediów polskich i niemieckich obarcza Polskę - w sposób zupełnie nieuprawniony - w kontekście kryzysu migracyjnego. Ambasador wyjaśnił, że są to zarzuty nieuprawnione. Myślę, że uspokoił naszych niemieckich partnerów i myślę, że to spotkanie taki miało cel" - powiedział Mularczyk.
"Ze zdziwieniem konstatuje, że doszło do takiego wezwania. Myślę, że ambasada Niemiec bez problemów mogła wysłać claris do centrali niemieckiego MSZ z informacjami od naszego rzecznika rządu, czy wyjaśnienia z MSZ. Raczej chodziło w mojej ocenie o pewną manifestację polityczną, aniżeli o próbę rzeczywiście wyjaśnienia, bo przecież centrala niemieckiego MSZ jest w kontakcie z placówką w ambasadzie, która na bieżąco monitoruje sytuację i komunikaty medialne w Polsce" - dodał.

W piątek Prokuratura Krajowa poinformowała, że śledztwo w sprawie nieprawidłowości przy wydawaniu wiz dotyczy 268 uwzględnionych wniosków o przyspieszenie wydania. "W śledztwie Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej, dotyczącym nieprawidłowości przy wydawaniu wiz, chodzi dokładnie o 268 uwzględnionych wniosków o przyspieszenie wydania wizy" - komunikat tej treści opublikowała w piątek wieczorem Prokuratura Krajowa na portalu X (d. Twitter). Prokuratura Krajowa zaapelowała również "o niepowielanie nieprawdziwych informacji o skali tego procederu".

Ministerstwo Spraw Zagranicznych w swoim komunikacie, dotyczącym wydawania wiz cudzoziemcom, przekazało w piątek wieczorem szczegółowe dane statystyczne. MSZ podało, że w ciągu ostatnich 30 miesięcy wydało cudzoziemcom ponad 1 mln 950 tys. wiz pozwalających na pobyt w krajach Shengen i ponad 1 mln 782 tys. wiz krajowych (pozwalających na przebywanie jedynie w Polsce). Obywatelom Białorusi wydano takich wiz odpowiednio ponad 586 tys. i ponad 534 tys., natomiast obywatele Ukrainy w tym czasie otrzymali ponad 990 tys. i ponad 988 tys. takich dokumentów. Pozostałych niemal 375 tys. wiz Schengen i ponad 259 tys. wiz krajowych wydano obywatelom innych krajów.(PAP)

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Ja. #3111166 19 wrz 2023 18:45

    Podpisał Lech Kaczyński traktat z UE? Podpisał! To teraz nie dziamgolić tylko dotrzymywać ustalonych warunków!

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz