Znów przebadają młodych mężczyzn

2023-09-19 15:51:45(ost. akt: 2023-09-19 15:53:56)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Urząd Miasta w Olsztynie

Zbliża się kolejny etap badań realizowanych przez pracowników Katedry Żywienia Człowieka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Już teraz mogą się do nich zapisywać mężczyźni w wieku 18-40 lat.
Badania są poświęcone wpływowi diety fleksitariańskiej na zaburzenia metaboliczne u młodych mężczyzn o normalnej masie ciała. Tym razem są ukierunkowane na tzw. okna żywieniowe, czyli spożywanie posiłków w określonym przedziale czasowym.

- Poprzednie badania spotkały się z dużym zainteresowaniem, wzięło w nich udział 30 mężczyzn - informuje kierownik projektu, Marta Lonnie. - Mężczyznom bardzo podobały się badania, dowiedzieli się dużo o swoim zdrowiu. Szczęście w nieszczęściu, kilku panów wysłaliśmy do lekarzy specjalistów, ponieważ nasze badania wykryły nieprawidłowości, których nie byli świadomi.

Pod koniec października ma się rozpocząć kolejną, ostatnia już turę badań. Uczestnicy mogą spodziewać się szeregu bezpłatnych usług:
* oznaczenia markerów zdrowia metabolicznego przed i po interwencji żywieniowej (glukoza, insulina, HbA1c, cholesterol, riglicerydy, markery stanu zapalnego i i homocysteina),
* zaleceń żywieniowych; badania kwestionariuszowe dotyczące stylu życia, jakości snu, samopoczucia i zadowolenia z interwencji,
* pomiarów masy ciała, wysokości, składu ciała (zawartość tkanki tłuszczowej i mięśniowej), obwodu pasa i bioder,
* naramiennego systemu ciągłego monitorowania glukozy przez okres 8 tygodni (normalny koszt ok. 1000 zł),
* systemu monitorowania aktywności fizycznej (opaska typu smart band),
* testu wysiłkowego oraz pomiarów ciśnienia krwi i zaburzeń krążenia obwodowego.

Szczegółowe informacje na temat projektu oraz możliwość zgłoszenia chęci udziału są na stronie Badania FlexiFast.