Policja przestrzega przed oszustami. Ofiarami znowu dobroduszni seniorzy z Olsztyna

2023-09-19 19:35:03(ost. akt: 2023-09-19 15:26:03)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Oszuści w swoim działaniu często na swoje ofiary wybierają osoby, którym najtrudniej jest się przed nimi samodzielnie obronić. Żerują także na nadmiernej ufności i dobrym sercu seniorów. Policja ostrzega przed oszustwami „na policjanta”. Niestety ich apel nie trafia do wszystkich.
W poniedziałek (18 września) olsztyńscy policjanci otrzymali dwa zgłoszenia o oszustwie metodą „na policjanta”.

Niestety w obu przypadkach seniorzy uwierzyli przestępcom i przekazali swoje oszczędności. Do 82-latki na telefon stacjonarny zadzwonił pewien mężczyzna, który nie przedstawiając się, przekazał jej informację, że ma do odebrania poleconą przesyłkę i nagle się rozłączył.

Po chwili zadzwonił kolejny mężczyzna, który twierdził, że jest funkcjonariuszem CBŚP i zajmuje się rozpracowywaniem szajki przestępców. Fałszywy policjant najpierw wypytał pokrzywdzoną o posiadane oszczędności, a następnie przekonał ją, że są one zagrożone i musi je przekazać policjantom.

Sprawca, aby uwiarygodnić swoją legendę poprosił kobietę, aby bez rozłączenia się wybrała numer 112, gdzie w słuchawce miała usłyszeć głos innego funkcjonariusza, który potwierdził jej udział w policyjnej akcji.

Seniorka zawierzyła oszustom i zgodnie z przekazanymi instrukcjami pojechała do banku i wypłaciła z konta 25 tysięcy złotych. 82-latka była na tyle zmanipulowana przez oszustów, że skłamała pracownikowi placówki bankowej, który wypytał ją o cel wypłaty środków.

Ostatecznie seniorka zgodnie z otrzymanymi poleceniami spakowała pieniądze do koperty i zostawiła je w śmietniku. Kobieta zorientowała się, że padła ofiarą oszustów, kiedy zakończyła rozmowę z rzekomym policjantem i zadzwoniła na numer alarmowy 112.

W podobny sposób swoje oszczędności straciła 69-letnia mieszkanka Olsztyna, która przekazała oszustom 19 tysięcy złotych.

W trosce o oszczędności starszych osób policjanci apelują o szczególną ostrożność oraz o stosowanie zasady ograniczonego zaufania podczas rozmów telefonicznych, dotyczących pożyczek lub przekazania pieniędzy.

Przede wszystkim należy zachować ostrożność. Nie można informować nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które posiada się w domu lub przechowuje na koncie. Nie należy wypłacać z banku wszystkich oszczędności. W szczególności powinno się pamiętać o tym, że funkcjonariusze Policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie. Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

Nie można ulegać presji czasu wywieranej przez przestępców. W przypadku podejrzenia, że jest możliwość do czynienia z oszustem należy natychmiast skontaktować się z najbliższą jednostką Policji osobiście lub telefonicznie dzwoniąc pod nr 112.


We wtorkowym (19 września) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Plac Dunikowskiego kwiecień 2018Co po „szubienicach”?
Wojewódzki Sąd Administracyjny przyznał rację wojewodzie warmińsko-mazurskiemu Arturowi Chojeckiemu, który nakazał władzom Olsztyna usunięcie Pomnika Wdzięczności Armii Radzieckiej. Teraz podstawowym stało się pytanie: co ma powstać w miejscu „szubienic” na placu Dunikowskiego.

To młodzież jest przyszłością
Chcę, żeby młodzież miała głos, by moi rówieśnicy mogli mówić o swoich problemach, wyrażać swoje opinie i podejmować inicjatywy — mówi Wojciech Wasilewski, który zainicjował stworzenie Młodzieżowej Rady Powiatu Braniewskiego.

Za 900 złotych odpiszesz 6 punktów karnych
900 złotych, tyle w Olsztynie i Elblągu będzie kosztować szkolenie, które pozwoli odpisać 6 punktów karnych z konta kierowcy. W Elblągu pierwsze zajęcia planowane są już w najbliższa środę, a w Olsztynie w weekend.

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl