Gdzie jest nowa siedziba straży pożarnej na Pieczewie w Olsztynie za 11 ml zł? Na placu budowy nic się nie dzieje

2023-09-19 15:20:22(ost. akt: 2023-09-19 14:57:33)
Budowa jednostki straży pożarnej na Pieczewie w Olsztynie stoi w miejscu

Budowa jednostki straży pożarnej na Pieczewie w Olsztynie stoi w miejscu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

We wrześniu 2022 roku, czyli rok temu, było huczne wbicie łopaty. Miała wtedy ruszyć budowa jednostki straży pożarnej nr 3 przy ulicy Witosa w Olsztynie. Ale od tamtego czasu niewiele się zadziało...
W Olsztynie obecnie funkcjonują dwie bazy strażaków: przy ul. Marii Zientary-Malewskiej i przy al. Niepodległości. Pierwszy obiekt został oddany do użytku na początku lat 90. XX w. Druga siedziba pochodzi z 1909 roku. Został wybudowany w ekspresowym tempie. W maju zaczęto budowę, a już 30 listopada nastąpiło uroczyste oddanie go do użytku.

A co z trzecią jednostką?


We wrześniu 2022 roku odbyło się symboliczne wbicie łopaty pod budowę inwestycji przy ul. Witosa w Olsztynie. Teraz nic tam się nie dzieje. Dlaczego?

— Inwestycja jest zaplanowana do 2025 roku. Budowa realizowana jest etapami. W tym roku część za nami, a w przyszłym roku dostaniemy kolejną transzę pieniędzy i przystąpimy do kolejnego etapu — odpowiada st. kpt. Kamil Kulas, oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie.  

Fot. Zbigniew Woźniak

Nowa siedziba ma mieć dwie kondygnacje, pięć stanowisk garażowych, myjkę i kanał samochodowy. Na co dzień stacjonować mają tam dwa samochody ratowniczo-gaśnicze oraz specjalistyczny podnośnik i samochód ratownictwa wysokościowego.

Jednostka nie będzie wyposażona w syreny alarmowe, a wyłącznie w wewnętrzny dźwiękowy system umożliwiają powiadamianie zespołów straży pożarnej o konieczności natychmiastowego wyjazdu do zdarzenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu obiekt nie będzie generował hałasu.

Fot. Zbigniew Woźniak

Jednostka ma służyć nie tylko mieszkańcom Olsztyna, ale również ościennym gminom położonym w południowej części powiatu olsztyńskiego czyli: gminie Purda, Stawiguda i Olsztynek. Ułatwi także strażakom dotarcie do obwodnicy Olsztyna w krótszym czasie.

Działkę, na której stanie nowy budynek, jednostka otrzymała od Urzędu Miasta w lutym 2021 roku.

Zadanie realizowane jest w ramach „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022-2025”. Koszt przedsięwzięcia ma wynieść 11 440 000 zł.