Relikwie błogosławionej rodziny Ulmów rozpoczną peregrynację po polskich diecezjach

2023-09-19 12:52:32(ost. akt: 2023-09-19 12:54:30)

Autor zdjęcia: PAP/Darek Delmanowicz

Relikwie błogosławionej rodziny Ulmów będą peregrynować po polskich diecezjach. Peregrynacja rozpocznie się w niedzielę po mszy św. na Jasnej Górze, która zakończy Ogólnopolską Pielgrzymkę Małżeństw i Rodzin - poinformowało biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.
Z informacji przekazanej PAP przez biuro prasowe KEP wynika, że inicjatorem peregrynacji relikwii bł. Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci był Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin. Inicjatywę poparł metropolita przemyski abp Adam Szal, a zatwierdzili biskupi podczas 394. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, którzy w dniach 13 i 14 marca obradowali w Warszawie.

Inauguracja peregrynacji nastąpi podczas 39. Pielgrzymki Rodzin i Małżeństw na Jasną Górę, która odbędzie się w dniach 23-24 września. W programie wydarzenia znalazły się między innymi otwarcie wystawy poświęconej rodzinie Ulmów oraz wykład postulatora beatyfikacji ks. dr. Witolda Burdy pt. „Świętość w codzienności”.

Centralnym punktem rozpoczynającym peregrynację będzie niedzielna msza św. pod przewodnictwem abp. Adama Szala. Na zakończenie mszy przekaże on relikwie przedstawicielom archidiecezji częstochowskiej. Peregrynacja w poszczególnych diecezjach będzie trwała tydzień.

Dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin ks. Robert Wielądek zaznaczył, że inicjatywa może stać się okazją do przybliżenia błogosławionej rodziny Ulmów wiernym w Polsce oraz przypomnienia prawdy o powszechnym powołaniu do świętości a także czasem modlitwy za rodziny, małżonków i narzeczonych.

Ks. Wielądek dodał, że ważnym tematem w kontekście peregrynacji mogą być także relacje katolicko-żydowskie. "Żywimy nadzieję, że przyczyni się ona również do ożywienia działań ukierunkowanych na pomoc najbardziej potrzebującym" – podkreślił.

Relikwiarz błogosławionej rodziny przygotowała archidiecezja przemyska. Relikwiom towarzyszyć będzie obraz przedstawiający Józefa i Wiktorię Ulmów z dziećmi. Za przebieg i plan wydarzenia odpowiadają diecezjalne wydziały duszpasterstwa ogólnego i rodzin.

Szczegółowy plan peregrynacji relikwii rodziny Ulmów jest dostępny na stronie: https://kodr.pl/2023/09/peregrynacja-relikwii-bl-rodziny-ulmow-po-diecezjach-w-polsce/.

Peregrynacja zakończy się 21 września 2024 roku, kiedy relikwie powrócą do archidiecezji przemyskiej.(PAP)

Autor: Iwona Żurek

iżu/ mhr/