Król i królowa tego nie zobaczyli. Wy możecie

2023-09-19 11:00:00(ost. akt: 2023-09-19 10:59:28)

Autor zdjęcia: Igor Hrywna

W danym ośrodku rządowym w Łańsku wypoczywała ówczesna PRLowska wierchuszka, ale też wielu komunistycznych dygnitarzy z całego świata. Wypoczywali tam Leonid Breżniew i Fidel Castro, ale też koronowane głowy, jak szachinszach Iranu Mohammad Reza Pahlawi czy belgijska para królewska. I to o nich będzie dzisiejsza "krótka i ciekawa" historia. O nich, ale nie o Łańsku, tylko innej warmińskiej miejscowości
To taki trochę dziwny (a może typowy?) kościół, bo panuje w nim mieszanina stylów i epok. Znajdziemy tam coś z XV i coś z XX wieku. W każdym razie warto do niego zajść i choć chwilę pozachwycać się gotyckimi malowidłami.

Kościół zbudowano w końcu XIV wieku, a potem wielokrotnie przebudowywano. Ostatni raz na początku XX wieku, kiedy to zatynkowano gotyckie malowidła. Charakterystyczna wieża pochodzi z XVII wieku, ambona, ołtarz główny i drewniany strop są o wiek starsze. mamy więc w środku gotyk, barok i rokoko, ale i starsze elementy jak choćby tablicę z 1977 roku poświęconą 1000 leciu Chrztu Polski, 100-leciu objawień gietrzwałdzkich (27.06.1877) i wreszcie wizycie w świątyni belgijskiej pary królewski w 13.10 1977 roku. Skąd się tam czyli w podolsztyńskim Szabruku, wzięli królowa Fabiola i jej mąż Boduen? Ano przebywali z oficjalna wizytą w Polsce i nocowali w Łańsku.

Tam poprosili o możliwość uczestniczenia w Mszy świętej w jakimś zabytkowym kościele. Władza poinformowała o tym warmińską kurię, która zaczęła przygotowywać do wizyty gietrzwałdzki kościół.
— Władze centralne zmieniły jednak zdanie prawie w ostatniej chwili, obawiając się, że wizyta pary królewskiej w tak sławnym miejscu może doprowadzić do do jakiegoś wiecu, nad którym trudno byłoby zapanować. I tak wybór padł na Sząbruk — piszą Izabela Lewandowska i Edward Cyfus w "magicznych wsiach południowej Warmii.

Wizyta była utrzymywana w tajemnicy, choć miejscowych zdziwiło, że nagle zaczęto porządkować drogę z Sząbruka do Tomaszkowa. — Przy drodze wycięto stare drzewa i krzaki oraz zasypano wyboje...Rano jechałam do Olsztyna do pracy..zapytałam co panowie nagle takie porządki robią? "A proszę pani, bo tu będzie Gierek jechał" , więc machnęłam ręką i pojechałam — wspominała w radio Olsztyn Bożena Umbras, żona ówczesnego kierownika szkoły, która dopiero po powrocie dowiedziała się, że "przegapiła" wizytę królewskiej pary.

Król i królowa nie mogli jednak nacieszyć oczy gotyckimi malowidłami, które, jak wspomniałem, w 1911 roku zatynkowano.

Odkryto je bowiem i odsłonięto dopiero w latach 80-tych ubiegłego wieku, a konserwacji poddano aż w 2019 roku. Malowidła przedstawiają m.in. sceny z Sądu Ostatecznego, scen pasyjnych oraz postacie patronów kościoła.

Dodajemy jeszcze, że w Sząbruku, urodził się jeden z najwybitniejszych działaczy warmińskich, poeta i właściciel polskiej księgarni w Gietrzwałdzie i współzałożyciel Gazety Olsztyńskiej, Andrzej Samulowski (1840-1928).

Igor Hrywna