Klasy mundurowe na ogromnym szkoleniu w warunkach poligonowych w Bemowie Piskim

2023-09-19 08:31:11(ost. akt: 2023-09-18 15:57:49)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Wojsko Polskie

Pół tysiąca kadetów z klas mundurowych szkoli się w warunkach poligonowych w Bemowie Piskim. Młodzi ludzie uczą się walki wręcz i obrony oraz taktyki. Zwiedzają też miejsca związane z historią na Warmii i Mazurach.
"Do Bemowa Piskiego przyjechało 500 uczniów ze szkół, które biorą udział w projektach Ministerstwa Obrony Narodowej. Chodzi o oddziały Przygotowania Wojskowego oraz Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe" - poinformował PAP por. Przemysław Domanowski - rzecznik Ośrodka Zamiejscowego w Olsztynie Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.

Szkolenie podzielone jest na bloki tematyczne. Uczestnicy biorą udział w zajęciach dotyczących NATO, uczą się taktyki w terenie zurbanizowanym, podstaw i zasad walki wręcz oraz działań rozpoznawczych. Biorą też udział w tak zwanej pętli dydaktycznej czyli wykonaniu określonych zadań w punktach szkoleniowych. W praktyce uczą się podstawowych uderzeń karabinkiem i obrony przed napastnikiem, zdobywania i obrony budynku. Poznają historię i tradycję 15 Brygad Zmechanizowanej w Giżycku, ale też biorą udział w sztafecie kajakowej.

Podczas zgrupowania uczestnicy będą też zwiedzać miejsca związane z historią. Pojadą do Wilczego Szańca, b. kwatery Hitlera w Gierłoży czy do Twierdzy Boyen.

"Kadeci przez tydzień przebywają w warunkach typowo wojskowych. Zakwaterowani są w namiotach a szkolą się na terenach poligonowych"- podkreślił por. Przemysław Domanowski.

Celem Zlotu odbywającego się już po raz 8. a 2. na Warmii i Mazurach jest integracja kadetów klas wojskowych. Szkoły, które realizują projekty Ministerstwa Obrony Narodowej, objęte są patronatem jednostek wojskowych. One zapewniają merytoryczne przeszkolenie z zakresu wiedzy wojskowej.

Głównym organizatorem wydarzenia jest Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji oraz Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. (PAP)

autor: Agnieszka Libudzka