Sąd rozpozna zażalenie na areszt pirata drogowego. Doprowadził do tragicznego wypadku na ul. Bałtyckiej w Olsztynie

2023-09-18 12:24:16(ost. akt: 2023-09-18 12:34:47)

Autor zdjęcia: Kamil Foryś

Sąd Okręgowy w Olsztynie rozpozna zażalenie obrońcy pirata drogowego, który po nieprawomocnym wyroku trafił za kratki. Sąd uznał, że skazany za spowodowanie wypadku, w którym zginęły dwie osoby Zbigniew G. może unikać kary, dlatego zdecydował, że na prawomocny wyrok ma on czekać w areszcie.
Biuro prasowe Sądu Okręgowego w Olsztynie poinformowało, że na czwartek (21 września) rano wyznaczono posiedzenie, na którym Sąd Okręgowy rozpozna zażalenie na areszt Zbigniewa G. Złożył je obrońca G. po tym, gdy sąd rejonowy zdecydował po wydaniu nieprawomocnego wyroku, że G. ma od razu trafić do aresztu. Policja zatrzymała mężczyznę jeszcze tego samego dnia, kolejnego trafił do celi.

Zbigniew G. został nieprawomocnie skazany na 11 lat więzienia za spowodowanie wypadku drogowego, w którym zginęła 23-letnia Weronika i jej 25-letni brat Sebastian. Auto G. jechało po jednej z głównych ulic Olsztyna ze średnią prędkością 174 km na godz., momentami prędkość ta przekraczała 190 km. na godz. Zbigniew G. po spowodowaniu wypadku uciekł do lasu, po dwóch dniach zgłosił się do szpitala i wtedy został zatrzymany. Sąd w czwartek uznał, że celowo uciekł z miejsca wypadku.

W śledztwie Zbigniew G. spędził w areszcie pół roku, został zwolniony za kaucją.

Sędzia Joanna Urlińska wydając wyrok uznała, że G. może próbować unikać wykonania kary i zdecydowała, że do czasu uprawomocnienia wyroku ma trafić do aresztu. Argumentowała, że mimo zakazu opuszczania kraju w ostatnim czasie G. chciał wyjechać z rodziną za granicę na wakacje, bez wiedzy i zgody biegłych nagrywał ich, gdy z nim pracowali.

Sąd skazując Zbigniewa G. na 11 lat więzienia za spowodowanie śmiertelnego wypadku i ucieczkę z miejsca zdarzenia dodatkowo zakazał mu dożywotnio kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi. G. ma też zapłacić 30 tys. zł. nawiązki dla rodziców i brata zabitego w wypadku rodzeństwa. (PAP)

Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska