Olga Semeniuk-Patkowska: to inwestycja w przyszłość

2023-09-18 08:51:19(ost. akt: 2023-09-18 20:14:44)
— Takie inwestycje jak ta przyczynią się do rozwoju nie tylko gminy Gietrzwałd, ale całego naszego regionu, który tak bardzo potrzebuje nowych inwestycji — podkreśla Olga Semeniuk Patkowska (druga z prawej, od lewej: dyrektor szkoły Bolesław Korosteński, senator Lidia Staroń, wójt Jan Kasprowicz).

— Takie inwestycje jak ta przyczynią się do rozwoju nie tylko gminy Gietrzwałd, ale całego naszego regionu, który tak bardzo potrzebuje nowych inwestycji — podkreśla Olga Semeniuk Patkowska (druga z prawej, od lewej: dyrektor szkoły Bolesław Korosteński, senator Lidia Staroń, wójt Jan Kasprowicz).

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

— To inwestycja w przyszłość, ale także w lokalną gospodarkę — mówiła wczoraj wiceminister Olga Semeniuk-Patkowska, wręczając wartą 5 milionów promesę na rozbudowę budynku szkoły podstawowej w podolsztyńskim Sząbruku.
Premier Mateusz Morawiecki w ubiegłym tygodniu ogłosił wyniki VI edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Do województwa warmińsko-mazurskiego trafi w ten sposób ponad 337 mln zł. Premier podkreślił, że pieniądze z rządowych programów podnoszą jakość życia lokalnych społeczności. A w przypadku wspierania terenów popegeerowskich – sprawiają, że przestają być one wykluczone inwestycyjnie, gospodarczo, infrastrukturalnie czy komunikacyjnie.

5 milionów z tej kwoty trafi do podolsztyńskiego Sząbruka. Zostanie za nie rozbudowany — o nowe skrzydło — budynek szkoły podstawowej i przebudowana bryła główna w celu zwiększenia liczby i powierzchni sal lekcyjnych. Gmina planuje też przeniesienie oddziałów przedszkolnych do nowych pomieszczeń.

Zgromadzonych w sali gimnastycznej przywitał dyrektor zespołu Bolesław Korosteński. — To wspaniały dzień dla naszej placówki, dla całej gminy — powiedział. — Chcemy wspólnie zdobywać jak najwięcej wiedzy i budować przyszłość naszej małej ojczyzny i tej dużej, Polski.

— To inwestycja w przyszłość, ale także w lokalną gospodarkę — stwierdziła wiceminister Olga Semeniuk-Patkowska. — Mam nadzieję, że tę i inne inwestycje w warmińsko-mazurskim będą realizowały firmy z polskim kapitałem, firmy małe i średnie, bo to dla nich w ubiegłym tygodniu otworzyliśmy w Olsztynie odział Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. A za niecałe dwa tygodnie otworzymy odział Rzecznika Finansowego. Wiceminister podkreśliła, że w naszym województwie działa ponad 140 tysięcy firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. I dodała: — Mam nadzieję, że dzięki moim działaniom tych firm będzie znacznie więcej.

— Takie inwestycje jak ta przyczynią się do rozwoju nie tylko gminy Gietrzwałd, ale całego naszego regionu, który tak bardzo potrzebuje nowych inwestycji — podkreśliła Olga Semeniuk Patkowska. I dodała: — Bedą kolejne edycje tego programu, bo musimy wyrównywać dysproporcje pomiędzy poszczególnymi regionami Polski.

— W naszej placówce czuje się ducha patriotyzmu, warmińskości oraz przywiązania do wartości, jakimi bez wątpienia są rodzina oraz tradycja — podkreślili uczniowie, którzy podziękowali Oldze Semeniuk-Patkowskiej za pomoc ich szkole.

— Te wszystkie, programy i inwestycje są przeznaczone dla ludzi. Dlatego je wspieram, o nie walczyłam i będę walczyć — powiedziała senator Lidia Staroń, która wspomniała o swoim zaangażowaniu w budowę sali gimnastycznej w Sząbruku. — Jesteśmy od tego, aby pomagać. A naszym celem jest rozwój tej gminy, powiatu i całego naszego regionu.

— Naszą gminę, w tym Sząbruk i okolice zamieszkuje coraz więcej młodych ludźmi z dziećmi. Stąd potrzebujemy więcej miejsc w przedszkolach. Dzięki tej inwestycji tak się stanie. Już we wtorek spotkam się w tej sprawie z architektem. Rozbudowa ma się zakończyć w 2025 roku — powiedział nam Jan Kasprowicz, wójt gminy Gietrzwałd.

Dlatego już wcześniej rozbudowa szkoły, która nosi imię Rodzin Warmińskich, stała się priorytetem dla gminy. Najpierw z jej środków własnych rozbudowano szkołę o potężne skrzydło i 1 września 2009 roku dzwonek zabrzmiał w nowych salach lekcyjnych. Rok później oddano też do użytku pierwsze w gminie boisko Orlik, jako substytut sali sportowej. Nie mogło to jednak zaspokoić potrzeb, dlatego nieustannie poszukiwano środków na budowę tej z prawdziwego zdarzenia. Udało się to w 2021 roku dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Sportu i Turystyki.