Czołgi Abrams w drodze na Ukrainę, Czy przełamią obronę Rosjan?

2023-09-18 08:25:18(ost. akt: 2023-09-18 09:11:02)

Autor zdjęcia: screenshot You Tube

Przekazanie Ukrainie 31 czołgów Abrams zapowiedział w styczniu prezydent USA Joe Biden. Będzie to starsza wersja Abramsów M1A1. W maju około 400 ukraińskich żołnierzy rozpoczęło w Niemczech szkolenia z obsługi tych maszyn.
Według ustaleń "Politico", amerykańskie czołgi Abrams wkrótce trafią do Ukrainy. Pierwsze 10 sztuk może walczyć na froncie już pod koniec września.

Amerykanie obiecali Ukraińcom 31 czołgów Abrams. Pierwsze mogą trafić na front w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Politico powołuje się na anonimowe źródła w Pentagonie.

Według rzecznika amerykańskiego dowództwa płk Martina O'Donnella, ukraińscy żołnierze pracowali opanowanie wszystkich potrzebnych umiejętności prowadzenia czołgów w bazie wojskowej Grafenwohr w Niemczech. Odbywało się w czasie, gdy czołgi były przygotowywane do walki. Przedstawiciele zachodnich władz mają nadzieję, że pojawienie się czołgów Abrams na polu walki zapewni ukraińskim siłom obronnym znaczną przewagę potrzebną do przebicia się przez rosyjską obronę w czasie kontrataku.