Przez Port Lotniczy Olsztyn-Mazury artykuły spożywcze docierają na Półwysep Arabski

2023-09-17 10:13:20(ost. akt: 2023-09-17 10:17:31)

Autor zdjęcia: arch. Port Lotniczy Olsztyn - Mazury

Ponad 200 ton artykułów spożywczych wyprodukowanych przez regionalne firmy z Warmii i Mazur dotarło w ostatnim roku na Półwysep Arabski. Towary odprawiane i wysyłane są przez lotnisko regionalne Olsztyn-Mazury, które tworzy warunki do jeszcze ściślejszej współpracy.
Współpraca między Portem Lotniczym Olsztyn-Mazury a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi (ZEA) trwa już ponad rok i realizowana jest dzięki wsparciu Polskiej Ambasady w Abu Zabi i Polskiej Agencji Handlu i Inwestycji. Wymiana handlowa oraz promocja produktów polskich producentów na międzynarodowym rynku odbywa się w ramach projektu Special Trade Zone, będącego częścią Olsztyn-Mazury Food Cluster – autorskiej inicjatywy zarządu Warmia i Mazury Sp. z o.o.

Oba projekty mają na celu stworzenie wyjątkowych warunków dla dystrybutorów i eksporterów w branży spożywczej. Przedsiębiorcy, których produkty zostaną wysłane z Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury w ramach tej współpracy, to znane polskie firmy takie jak Indykpol, Piątnica czy Mlekpol. Wysyłane produkty obejmują owoce, wyroby mięsne, nabiał oraz różnorodne dodatki spożywcze. Łącznie w ostatnim roku towarów odprawionych i wysłanych z lotniska w Szymanach zostało ponad 200 ton.

— Nawiązanie i rozszerzenie współpracy z renomowaną firmą, jaką jest Lulu Group International otwiera kolejny rozdział w rozwoju sektora usług cargo w Porcie Lotniczym Olsztyn-Mazury, dzięki czemu lotnisko będzie pełnić rolę huba konsolidacyjno-logistycznego w tej części Europy. Podobne centra istnieją już w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii oraz we Włoszech — podali przedstawiciele portu lotniczego Olsztyn Mazury.

W środę w terminalu pasażerskim Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury w Szymanach, podpisane zostanie Memorandum o partnerstwie i współpracy pomiędzy Warmia i Mazury Sp. z o.o. – operatorem warmińsko-mazurskiego lotniska a Lulu Group International – międzynarodowym konglomeratem z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA) prowadzącym sieć hipermarketów i firm zajmujących się sprzedażą detaliczną.

W wydarzeniu uczestniczyć będą m.in. Przewodniczący Rady Nadzorczej oraz Właściciel Lulu Group International – Yusuff Ali M.A., Ambasador ZEA w Polsce – Mohamed al Harbi oraz Ambasador RP w ZEA – Jakub Sławek.

Jak wskazali przedstawiciele portu lotniczego Olsztyn Mazury, współpraca z Lulu Group International potwierdza rosnące znaczenie Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury jako kluczowego punktu w międzynarodowej dystrybucji towarów spożywczych.

— Stwarza to doskonałą okazję dla polskich producentów, aby promować swoje produkty na międzynarodowym rynku i zyskać nowe możliwości handlowe. Port Lotniczy Olsztyn-Mazury pozostaje zaangażowany w rozwijanie współpracy z partnerami międzynarodowymi i promowanie polskich produktów na świecie —podkreślił Dariusz Naworski.

Lulu Group International podaje, że zatrudnia ponad 65 tysięcy pracowników a obrót roczny wynosi 8 mld dolarów. (PAP)

autor: Agnieszka Libudzka