Masz taki znak no dowodzie? Co oznacza?

2023-09-17 09:36:59(ost. akt: 2023-09-17 09:50:16)

Autor zdjęcia: gov.pl

Nowe dowody osobiste, wydawane od 2019 roku, niosą ze sobą pewną niespodziankę dla tych, którzy zdecydują się na zastąpienie swojego dotychczasowego dokumentu. Jaką?
Ta niespodzianka to dodatkowy symbol obecny na nowych dowodach osobistych. Dla wielu osób może to być zaskoczeniem, ponieważ symbol ten oznacza nową funkcję, która została wprowadzona w 2019 roku. Mówimy tu o warstwie elektronicznej, która sprawia, że pozornie zwykły dowód osobisty staje się faktycznie tzw. e-dowodem.

E-dowód osobisty to nowy rodzaj dokumentu tożsamości, który charakteryzuje się obecnością specjalnego symbolu umieszczonego na awersie, w prawym górnym rogu dokumentu. Ten symbol stanowi wskazówkę dla posiadacza dowodu, że ma on do czynienia z dokumentem, który jest wyposażony w warstwę elektroniczną. Ta warstwa elektroniczna to mikroczip zintegrowany w plastikowej karcie, który umożliwia użytkownikowi logowanie się do portalów administracji publicznej za pomocą zbliżeniowej weryfikacji oraz podpisywanie dokumentów. Jednak aby skorzystać z tych funkcji, konieczne jest posiadanie specjalnego czytnika.

Dowód osobisty wydawany od 4 marca 2019 roku, zawierający warstwę elektroniczną
Fot. Ministry of Interior and Administration
Dowód osobisty wydawany od 4 marca 2019 roku, zawierający warstwę elektroniczną

Jednak posiadanie e-dowodu niesie ze sobą także wiele innych zalet. Osoby, które posiadają dowody osobiste z wbudowaną warstwą elektroniczną, mają możliwość skorzystania z automatycznych bramek ABC na strefach kontroli granicznej. To znacznie skraca czas oczekiwania na lotnisku, co jest szczególnie korzystne podczas podróży, zwłaszcza w okresie wakacyjnym. E-dowód można również używać jako elektronicznego podpisu pod dokumentami online. Dlatego, jeśli planujesz wymienić swój dotychczasowy dowód na nowy i składasz wniosek, warto zaznaczyć, że chcesz uzyskać Certyfikat podpisu osobistego.

E-dowody osobiste są wydawane od marca 2019 roku, jednak nie ma obowiązku wymiany aktualnego dokumentu, jeśli jest on nadal ważny. Warto jednak wiedzieć, że wniosek o wydanie e-dowodu musi być składany osobiście, na przykład w Urzędzie Miasta. Od 27 lipca 2021 roku nie jest już możliwe złożenie wniosku drogą elektroniczną.