Ukraina dostała drukarki 3D tworzące części zamienne do broni wprost na polu walki

2023-09-16 15:31:21(ost. akt: 2023-09-16 15:32:38)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: https://www.facebook.com/MinistryofDefence.UA

Ukraina otrzymała od Stanów Zjednoczonych drukarki 3D klasy przemysłowej, które mogą produkować części zamienne do uzbrojenia wprost na polu walki - poinformował Bill LaPlante, podsekretarz w resorcie obrony USA odpowiedzialny za uzbrojenie.
"W poprzednim miesiącu w końcu dostarczyliśmy na Ukrainę przemysłowe drukarki 3D i w zeszłym tygodniu zakończyły się szkolenia z ich używania" - powiedział LaPlante; wypowiedź urzędnika przekazała w piątek ukraińska redakcja Głosu Ameryki.

Jak opisywał LaPlante, chodzi o drukarki "o wielkości ciężarówki"; ich pojawienie się jest zmianą jakościową, bo przyspieszają proces wymiany części i dają nowe możliwości. "Można wyprodukować detale niemożliwe do zrobienia w zwykłych warunkach" - powiedział LaPlante.

Wyjaśnił, że na początku inwazji rosyjskiej Ukraińcy samodzielnie produkowali takie części zamienne nie mając pakietów danych; jak zauważył - gdy kraj jest zagrożony, "przepisy o własności intelektualnej liczą się tylko częściowo". Teraz USA i inne kraje partnerskie uregulowały te kwestie i Ukraińcy mają wszystkie potrzebne dane - oświadczył przedstawiciel Pentagonu. (PAP)