Do szkoły w Dywitach trafiły pierwsze rządowe laptopy [GALERIA]

2023-09-17 14:00:00(ost. akt: 2023-09-15 15:23:56)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Darmowe laptopy dla czwartoklasistów to rządowy program, który zakłada, że na początku roku szkolnego 2023/24 do około 400 tys. dzieci w całej Polsce trafią darmowe komputery przenośne o wartości niespełna 3 tys. zł każdy.
Pierwsze laptopy na Warmii i Mazurach trafiły do gminy Dywity, gdzie wczoraj (środa 13 września) minister cyfryzacji Janusz Cieszyński wraz z wójtem Danielem Zadwornym przekazali sprzęt dzieciom. Łącznie do czwartoklasistów trafiło 120 laptopów.

Fot. Zbigniew Woźniak

— Laptop dla ucznia to program równych szans. Pozwalamy każdemu młodemu Polakowi – bez względu na to, czy się urodził w dużym mieście, czy małej miejscowości –wejść do szkoły, która będzie nowoczesna i przystosowana do wyzwań, które stawia przed nimi świat. Ci młodzi ludzie teraz się uczą, nabierają wiedzy, jednak niedługo wejdą już na rynek pracy. Grono ekspertów przewiduje, że część z nich będzie pracować w zawodach, które jeszcze nie istnieją, bo tak duży jest postęp na świecie. Mimo tego, że te zawody jeszcze nie istnieją, to jedno jest pewne: one będą wszystkie kręciły się około technologii. Żeby młodzi Polacy lepiej się w nich odnaleźli, chcemy dać im odpowiednie do tego narzędzia — mówi minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Fot. Zbigniew Woźniak

Laptopy, które trafiają do uczniów szkół podstawowych, to ASUS ExpertBook B1 B1502CBA kosztujące 2952 zł. Dostawcą sprzętu jest firma x-kom, która w jawnym przetargu złożyła najkorzystniejszą ofertę. Każdy model ma wygrawerowanego orła z napisem „Rzeczpospolita Polska”, aby zapobiec odsprzedaży sprzętu.

Sam proces odebrania laptopa jest bardzo prosty, a raz odebrany sprzęt już pozostaje własnością dziecka.

Fot. Zbigniew Woźniak

— W rozporządzeniu ministra cyfryzacji znajduje się wzór umowy, którą podpisuje rodzic. W taki sposób przyjmuje na własność sprzęt dla swojego dziecka — tłumaczy minister Cieszyński.

Fot. Zbigniew Woźniak

Gmina Dywity wcześniej już skorzystała z programu, dzięki któremu pozyskała 205 sztuk laptopów za 0,5 mln zł dla dzieci, których członek rodziny pracował w PGR. Sytuacja, w której dziecko wcześniej odebrało komputer z jednego programu, a jednocześnie przysługuje mu sprzęt z drugiego, będzie musiała zakończyć się decyzją, który komputer dziecko chce zatrzymać, a który oddać.


KG


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Ja. #3111141 17 wrz 2023 14:55

    No cóż, fajnie to wygląda jak dzieciaki dostają laptopy które do niedawna były dla nich nieosiągalne.. Szkoda tylko że brak informacji że za te laptopy zapłacą ich rodzice i to nawiązką... Kiedyś było powiedzenie: "Nie cieszcie się osły że socjale wzrosły, rząd ceny podwoi i wyjdzie na swoje".

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz