Rusza kolejny sezon artystyczny w warmińsko-mazurskiej filharmonii

2023-09-15 20:00:00(ost. akt: 2023-09-15 14:41:48)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Filharmonia Warmińsko-Mazurska w Olsztynie inauguruje 78. sezon artystyczny. Koncerty dla najmłodszych melomanów, kameralne, rodzinne i przeznaczone dla młodzieży szkolnej to tylko niektóre z zaplanowanych wydarzeń. Co jeszcze czeka na miłośników muzyki?
Ubiegły sezon artystyczny okazał się bardzo udany. Filharmonicy dali 530 koncertów, których wysłuchało ponad 71 tysięcy melomanów.

— Kultura stanowi niezwykle istotny elementem naszego życia, a samorząd województwa to jej ważny mecenas w regionie — mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa. — Za podjęte inicjatywy, za zaangażowanie i pełną pasji pracę, wzbogacającą kulturę Warmii i Mazur wszystkim pracownikom Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej gorąco dziękuję.

78. sezon zainauguruje twórczość najwybitniejszego kompozytora Warmii i patrona filharmonii, którego muzyka krzepiła pokolenia naszych rodaków. Urodzony w Barczewie i wychowany nad jeziorami Feliks Nowowiejski często podróżował nad morze. Polskiemu morzu poświęcił operę „Legenda Bałtyku”, której uwertury dziś posłuchamy.

Wieczór uświetni także m.in. popisowe dzieło włoskiego wirtuoza skrzypiec Niccola Paganiniego - Koncert skrzypcowy D-dur. Wykona je chiński skrzypek, laureat ostatniej edycji prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu - Qingzhu Weng [czyt. Śzindzu Łen], któremu będzie towarzyszyć orkiestra olsztyńskich filharmoników pod batutą Anny Sułkowskiej-Migoń.

W otwieranym repertuarze znajdziemy aż 20 koncertów symfonicznych z udziałem wybitnych polskich i zagranicznych artystów. W Roku Mikołaja Kopernika nie sposób nie wspomnieć o wydarzeniu, które odbędzie się dla uczczenia 550. rocznicy urodzin wielkiego astronoma. Bartosz Smorągiewicz skomponował z tej okazji Koncert na wiolonczelę, którego prawykonanie usłyszymy 1 grudnia.

1 maja będziemy świętowali 20-lecie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, które także zostanie uhonorowane koncertem w wykonaniu olsztyńskich filharmoników. To wydarzenie, nie tylko o artystycznej, ale także o społecznej randze, nasi muzycy planują uczcić w przestrzeni silnie związanej z Funduszami Europejskimi.

Prócz tego na program 78. sezonu złożą się tradycyjnie m.in. koncerty dla najmłodszych melomanów, koncerty kameralne, rodzinne i przeznaczone dla młodzieży szkolnej. Bardzo się cieszę, że w nowym sezonie zostanie wznowiony cykl JAZZ w Filharmonii.

Do kalendarza imprez kulturalnych na Warmii i Mazurach wpisał się także festiwal muzyki filmowej Arena Festival film & music, który swój sukces zawdzięcza dobrej współpracy Filharmonii oraz Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie. Ósma edycja Festivalu tradycyjnie zbiegnie się z zakończeniem sezonu artystycznego w filharmonii.

— To tylko niektóre z wydarzeń czekające nas w nadchodzącym sezonie — dodaje marszałek Brzezin. — Pokazują one, jak ważną rolę w kształtowaniu życia muzycznego w regionie spełnia Filharmonia – miejsce, gdzie sztuka wysoka przeplata się z występami najlepszych artystów muzyki rozrywkowej. Na której scenie jest również przestrzeń dla rodzimych twórców.