Służby z Warmii i Mazur przyczyniły się do rozbicia niebezpiecznej szajki. Zatrzymano 5 osób

2023-09-15 08:01:07(ost. akt: 2023-09-15 08:37:34)

Autor zdjęcia: Ministerstwo Finansów - Krajowa Administracja Skarbowa

Gang, który produkował na dużą skalę nielegalne papierosy rozbili policjanci CBŚP wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej oraz KAS. Służby przejęły ponad 14 ton krajanki tytoniowej oraz ponad 15 mln sztuk papierosów. Do sprawy zatrzymano pięć osób.
Jak poinformowała rzeczniczka Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Mirosława Aleksandrowicz, 5 osobom prokurator w Ostrołęce przedstawił zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, która zajmowała się nabywaniem, przechowywaniem i sprzedażą wyrobów akcyzowych.

— Akcja była zakrojona na szeroką skalę, a zaczęło się od tego, że służby 2 sierpnia jednocześnie na dwóch posesjach w powiecie ostrowskim zabezpieczyli nielegalne papierosy i susz tytoniowy. 5 mężczyzn wpadło na gorącym uczynku podczas przeładunku nielegalnych towarów — poinformowała mjr Aleksandrowicz.

Fot. Ministerstwo Finansów - Krajowa Administracja Skarbowa

Podkomisarz Paweł Żukiewicz z Centralnego Biura Śledczego Policji przekazał, że na jednej z nieruchomości służby zlikwidowały krajalnię tytoniu, przejmując specjalistyczne maszyny, a także susz tytoniowy.

— Na terenie drugiego obiektu funkcjonariusze zatrzymali pięciu Polaków, podczas rozładunku samochodów dostawczych — podkreślił policjant.

Policjant wyjaśnił, że cztery samochody ciężarowe były załadowane krajanką tytoniową, natomiast w piątym ujawniono papierosy, które znajdowały się na paletach, w metalowych obudowach.

— Z ustaleń śledczych wynika, że przejęte papierosy przemycono do Polski z Litwy — dodał.

Rzeczniczka szefa Krajowej Administracji Skarbowej mł. asp. Justyna Pasieczyńska wskazała, że podczas akcji służby zabezpieczyły ponad 15 milionów sztuk papierosów i około 14 ton tytoniu bez polskich znaków akcyzy o szacunkowej wartości ponad 18 milionów złotych.

— Gdyby nielegalne papierosy trafiły do sprzedaży, straty Skarbu Państwa wyniosłyby ok. 32 miliony złotych — przekazała.

Fot. Ministerstwo Finansów - Krajowa Administracja Skarbowa

— Funkcjonariusze zabezpieczyli również samochód dostawczy i naczepę, w których odkryli ślady ingerencji w oznaczenia VIN. Samochód został skradziony w Niemczech w 2022 roku, a naczepa w 2019 roku — dodała rzeczniczka szefa KAS.

W akcji brali udział policjanci z radomskiego CBŚP wspólnie z funkcjonariuszami Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie i Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej, przy wsparciu funkcjonariuszy Nadwiślańskiego Oddziału SG.

Zatrzymani to mieszkańcy powiatu ostrowskiego w wieku od 25 do 55 lat. W Prokuraturze Okręgowej w Ostrołęce usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się przemytem towarów akcyzowych. Grozi im do 5 lat więzienia.

źródło: PAP/ Agnieszka Libudzka, Bartłomiej Figaj


W weekendowym (15-17 września) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Stało się. Mamy Regionalne Biuro PARP
W Olsztynie zostało otwarte Biuro Regionalne Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, które ma być wsparciem dla przedsiębiorców. Jego utworzenie zapowiedziała w maju Olga Semeniuk- Patkowska, wiceminister rozwoju i technologii.

Mistrz Polski Kuba Wilczak z ojcem i trenerem Szymonem WilczakiemCoraz lepszy mistrz Polski z Olsztyna
Na początku września w Warszawie odbyły się Mistrzostwa Polski we fryzjerstwie i barberingu. Zawody odbyły się podczas targów Beauty Forum Hair. Kuba Wilczak z Olsztyna wrócił z tytułem mistrza i złotym pucharem.

Budują nową oś zła?
Wizyta dyktatora Korei Północnej Kim Dzong Una u prezydenta Rosji Władimira Putina budzi skojarzenia z osią zła i okresem zimnej wojny, kiedy oba kraje blisko współpracowały przeciw Zachodowi. Formalnie Kreml ma pomóc w budowie nowych satelitów dla Pjongjangu.

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl