USA/ Piosenki żołnierskie Hanki Ordonówny w nowojorskim Instytucie Piłsudskiego

2023-09-15 07:49:04(ost. akt: 2023-09-15 08:03:33)

Autor zdjęcia: screenshot You Tube

Z recitalem piosenek Hanki Ordonówny, głównie żołnierskich, wystąpiła w czwartek w Nowym Jorku Anna Maria Adamiak, polska śpiewaczka operowa, operetkowa i musicalowa. Zaprezentowała je w Instytucie Piłsudskiego.
Adamiak wykonywała przede wszystkim piosenki żołnierskie Ordonówny, do których sama napisała tekst i muzykę, w tym „Testament żołnierski”, „Aż dojdziemy” i „Nas nie stać dziś na tęsknoty”. Zaśpiewała też kilka pochodzących z rewii i kabaretów.

„Uważam, że bardzo wpisałam się (w czas), jeżeli chodzi o piosenki żołnierskie, ponieważ nagraną płytę dostałam w pierwszy dzień, kiedy wybuchła wojna na Ukrainie. Są naznaczone drugą wojną światową, ilustrują tęsknotę i wielki patriotyzm Hanki Ordonówny. Być może miały czekać 70 lat, aż je wskrzeszę, bo Ordonówna nagrała tylko dwie” – wyjaśniła PAP Adamiak.

Jak dodała, nikt ich wcześniej nie opracował i ich nie śpiewał, a włożyła w to dużo pracy, serca, zaangażowania i +świadomości wykonawczej+ tamtego okresu.

„Chciałam zachować ich surowość, nie zmieniłam żadnej nuty ani tonacji. Zrobiłam je tak, jak były opracowane muzycznie przez panią Annę Delską. Jestem bardzo wzruszona, bo te pieśni były pięknie słuchane i przeżywane na koncercie, ja to czuję” - zauważyła artystka.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)