Amerykanie odkryli prawdopodobnie największe złoże litu na świecie

2023-09-14 20:14:46(ost. akt: 2023-09-14 20:22:00)

Autor zdjęcia: Pixabay

Złoże jest tak duże, że wystarczy do zbudowania kilku miliardów baterii do samochodów elektrycznych. Odkryli je wulkanolodzy w zachodniej części Stanów Zjednoczonych i jest to prawdopodobnie największe złoże litu na świecie.
Amerykańscy wulkanolodzy odkryli potencjalnie największe złoże litu na świecie w kraterze wulkanicznym na granicy stanów Nevada i Oregon . Szacuje się, że złoże to zawiera między 20 a 40 milionów ton litu(najbardziej optymistyczne szacunki mówią nawet o 120 milionach ton), co czyniłoby je większym od obecnego rekordowego złoża pod solnymi płaskowyżami w Boliwii . Złoże to jest wynikiem eksplozji superwulkanu sprzed 16 milionów lat . Lit jest kluczowym składnikiem baterii do samochodów elektrycznych, których popyt rośnie, a które są ważnym elementem walki ze zmianami klimatu .
Akumulator samochodu elektrycznego zawiera od 10 do 20 kg litu. Złoże wystarczyłoby na zbudowanie kilku miliardów baterii do elektryków.

Ceny litu
Cena litu jest zmienna i zależy od wielu czynników, takich jak podaż, popyt, kursy walut i polityka rządu. Według Trading Economics, cena litu w Chinach wynosi obecnie około 201 500 CNY/T . W ciągu ostatnich kilku lat cena litu była bardzo niestabilna. W 2018 roku cena litu wynosiła około $13 000 za tonę . W 2019 roku cena spadła do około $7 000 za tonę . W 2020 roku cena wzrosła do około $12 000 za tonę . W 2021 roku cena litu wynosiła około $18 000 za tonę .
Należy jednak pamiętać, że ceny litu są bardzo zmienne i mogą ulec zmianie w ciągu kilku miesięcy lub nawet tygodni.

Czy istnieją alternatywy dla baterii litowych
Tak, istnieją alternatywy dla baterii litowych. Naukowcy z University of Texas w Austin opracowali baterie sodowe, które mogą być tańsze i bardziej wydajne niż baterie litowe . Baterie sodowe są szybsze w ładowaniu i nie szkodzi im rozładowanie do zera . W przeciwieństwie do litu, sód jest pierwiastkiem powszechnie występującym, co oznacza, że baterie sodowe mogą być znacznie tańsze . Baterie sodowe mają porównywalną do litowych baterii gęstość energii, co oznacza, że mogą przechowywać tę samą ilość energii co baterie litowe . Innymi alternatywami dla baterii litowych są baterie alkaliczne ze stałym elektrolitem oraz nowy stop aluminium, który może stać się źródłem wodoru dla ogniw paliwowych .