Zapora elektroniczna na granicy z Rosją na finiszu

2023-09-14 16:24:41(ost. akt: 2023-09-14 14:56:14)
zapora na granicy polsko-białoruskiej

zapora na granicy polsko-białoruskiej

Autor zdjęcia: PAP

Na przełomie września i października skończymy zaporę elektroniczną na granicy z Rosją, będziemy mieli pełen monitoring granicy - podkreślił w środę szef MSWiA Mariusz Kamiński. Poinformował ponadto, że w tym tygodniu zostanie ogłoszony przetarg na budowę takiej zapory wzdłuż Bugu.
Budowa zapory elektronicznej na granicy z obwodem królewieckim Federacji Rosyjskiej rozpoczęła się w kwietniu. Będzie to system składający się m.in. z ponad 3 tysięcy kamer i 200 km kabli detekcyjnych zainstalowanych na ok. 199 km z Centrum Nadzoru w komendzie Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w Kętrzynie. Koszt inwestycji to ponad 373 mln złotych.

— Na przełomie września i października, czyli już bardzo niedługo, oddajemy, kończymy zaporę elektroniczną na granicy z Rosją, wokół całego okręgu królewieckiego — poinformował w TVP 1 minister Mariusz Kamiński.

Jak podkreślił, oznaczać to będzie "pełen monitoring na całej granicy z Rosją".

Minister przekazał ponadto nowe informacje o planowanym zabezpieczeniu rzek stanowiących wschodnią granicę Polski. "W tym tygodniu Komenda Główna Straży Granicznej ogłasza przetarg na zaporę elektroniczną na rzece Bug" - powiedział.

— To będzie supernowoczesna, doskonale wkomponowana w trudny teren zapora elektroniczna. 5,5 tysiąca kamer nocnych, dziennych, detektory ruchu. Tak, że mysz się nie prześlizgnie z tamtej strony — dodał Kamiński.

Rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska informowała PAP, że jeszcze w tym roku zostaną wyłonieni wykonawcy zapory elektronicznej wzdłuż rzek granicznych - zarówno wzdłuż Bugu w woj. lubelskim, jak i wzdłuż Świsłoczy i Istoczanki w woj. podlaskim. Budowa systemu ruszy w przyszłym roku i zostanie sfinansowana z pieniędzy unijnych. Kamery i czujniki ruchu będą instalowane na brzegach rzek w pasie drogi granicznej.

Zapora elektroniczna działa już na ponad 200 kilometrach granicy z Białorusią, gdzie stanowi uzupełnienie stalowej zapory fizycznej. Budowa zabezpieczeń na granicy wschodniej to m.in. odpowiedź na trwającą od połowy 2021 roku presję migracyjną organizowaną przez białoruski reżim.(PAP)

Autorka: Agnieszka Ziemska

agzi/ jann/