Sam sobie sterem - wszędzie pieszo lub rowerem! Trwa konkurs dla szkół w Olsztynie

2023-09-12 14:02:10(ost. akt: 2023-09-13 20:46:28)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Urząd Miasta w Olsztynie

"Sam sobie sterem - wszędzie pieszo lub rowerem" to akcja, która ma zachęcać uczniów szkół z Olsztyna do zmiany przyzwyczajeń transportowych. Kolejna jej odsłona ruszyła w czwartek 8 września i potrwa do 22 września.
– To stało się już tradycją. Po raz trzeci, wraz z początkiem roku szkolnego, ruszyła kampania, która ma zachęcić do wykorzystywania w codziennych podróżach alternatywnych, ekologicznych środków transportu. Chcemy uświadamiać mieszkańców, że takie wybory wpływają na jakość powietrza którym oddychamy, a tym samym na nasze zdrowie – mówi prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

Najlepsze szkoły i najaktywniejsi uczestnicy mogą liczyć na atrakcyjne nagrody. Wygraną dla pięciu najbardziej aktywnych szkół są stacje do naprawy rowerów, które zostaną zamontowane przy placówkach oświatowych. Natomiast najbardziej aktywni uczniowie otrzymają indywidualne nagrody rowerowe - kaski, bidony, lampki, dzwonki i saszetki.

– Akcja odbywa się na zasadzie rywalizacji szkół, których zadaniem jest zdobycie jak największej liczby "aktywnych kilometrów" – informuje zastępca prezydenta Olsztyna, Justyna Sarna-Pezowicz. Kilometry można zdobywać przez 15 dni przemieszczając się pieszo, rowerem, hulajnogą lub innym ekologicznym środkiem transportu. W konkursie liczą się wszystkie kilometry zebrane zarówno podczas drogi do szkoły, jak te które przemierzymy podczas weekendowych aktywności – wyjaśnia zastępca prezydenta Olsztyna.

Obrazek w tresci

Aby wziąć udział w akcji, każda szkoła zobowiązana jest nagrać krótki filmik promujący alternatywne środki transportu (oraz opublikować go na grupie FB, a obowiązkiem uczniów jest codzienne wypełnianie "karty aktywności". Należy na niej wpisać rodzaj środka transportu oraz liczbę przebytych kilometrów. W rywalizacji kilometry mogą zbierać dla danej szkoły jej uczniowie, pracownicy, rodzice i inne osoby, które chcą wesprzeć ulubioną placówkę. Zadaniem tych osób jest wypełnianie specjalnej "wkładki dla członków rodzin".

W ubiegłorocznej akcji udział wzięło 30 szkół z Olsztyna oraz okolicznych gmin, które zostały zaproszone do udziału w zabawie. W rywalizacji uczestniczyło ponad 1270 osób, które razem zdobyły 184 189,91 aktywnych kilometrów. Nagrodę główną w postaci parkingów rowerowych wygrały SP 25, SP 33, ZSB oraz SP w Dywitach i w Rusi z siedzibą w Bartągu.

Wydarzenie odbywa się w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu (16-22 września 2023).

Dołącz do grupy na Facebooku

Obrazek w tresci