"Tańsza woda, tańszy zarząd". Protest pod SM Jaroty w Olsztynie [VIDEO]

2023-09-11 18:59:39(ost. akt: 2023-09-11 20:27:16)

Autor zdjęcia: Andrzej Sprzączak

Około 300 osób zebrało się dziś pod Spółdzielnią Mieszkaniową Jaroty, żeby zaprotestować swoje niezadowolenie wynikające z niedopłat za podgrzanie wody, które ujrzeli na swoich rachunkach.
Rewolta w SM Jaroty trwa już prawie trzy lata. Kiedy pierwszy raz na schodach zebrali się mieszkańcy, którzy później stworzyli prawdziwy ruch oporu nikt się nie spodziewał, że trzy lata później również będą walczyć o swoje rachunki. Znowu, bo wtedy o podwyżki rachunków też poszło.

Punktem zapalnym dzisiejszego protestu były rachunki a dokładnie rzecz ujmując niedopłaty, które mieszkańcy SM Jaroty muszą zapłacić za dostarczenie do ich kranów ciepłej wody. Okazuje się, że za każdy metr sześcienny tej bezcennej cieczy trzeba zapłacić 81,40 zł. Dla porównania spółdzielcy z SM Pojezierze (również w Olsztynie) płacą około 54 zł, natomiast mieszkańcy spółdzielni mieszkaniowej przy ul. Świtycz-Widackiej, która znajduje się na terenie SM Jaroty — nieco ponad 32 zł.

— Ja chce wiedzieć jak to możliwe, że największa spółdzielnia mieszkaniowa w Olsztynie, z której do MPECu w skali roku spływają miliony złotych nie jest w stanie wynegocjować lepszej stawki za wodę niż kilkublokowe wspólnoty. Jak to jest, że w sąsiednich blokach innej spółdzielni, które korzystają z tych samych rur i tego samego MPEC, mają dwukrotnie niższą cenę podgrzania m³? — grzmiał na schodach Spółdzielni Łukasz Michnik, olsztyński działacz społeczny — Za taki paździerz w każdej firmie, ba nawet w każdym urzędzie ten zarząd wyleciałby z pracy na zbity pysk. Ale zaraz jak ich z pracy ludzie mają zwolnić, jak wybory zorganizowali sobie o 5:00 rano. O 5:00 rano w boże ciało, w dzień wolny, początek długiego weekendu. To nie jest żadna spółdzielcza demokracja. To jest zwykła patologia. Bo co to za wybory, w których, żeby zagłosować, trzeba nie spać całą noc? Co to za wybory, w których nie mogą wziąć udziału osoby, które mają małe dzieci albo seniorzy i seniorki? Ja sam czekałem do 7:00 rano, żeby oddać głos.

Fot. Andrzej Sprzączak

Uczestnicy protestu skandowali takie hasła jak "tańsza woda, tańszy zarząd" czy "tania woda, ognia doda".

— Przygotowuję projekt ustawy, który ukróci tak niegospodarne działalnie spółdzielni mieszkaniowych. Zależy nam, żeby to był obywatelski projekt ustawy, który przywróci spółdzielnie ich spółdzielcom — dodała senator Lidia Staroń.

Fot. Andrzej Sprzączak

Radna Monika Rogińska-Stanulewicz zadeklarowała się, że jest gotowa być łączniczką pomiędzy protestującymi mieszkańcami a zarządem.

— Boli mnie fakt, że przed walnym zgromadzeniem, gdzie zarząd miał interes chętnie spotykał się z mieszkańcami. Dzisiaj tego dialogu brak. Ludzie! Tu pracuje grubo ponad 100 osób. Są metody, żeby obniżyć koszt wody, tylko do dodatkowa praca dla tych ludzi. Powinniśmy znowu usiąść do stołu i porozmawiać z panią prezes — mówiła radna Rogińska-Stanulewicz.

Fot. Andrzej Sprzączak

— Ta walka jest trudna, bo spółdzielnia używa do niej wszystkich możliwych środków. Może czasami będziecie musieli pójść na rozmowę z policją czy na rozprawę sądową...ale warto! Tylko podejmując walkę możemy realnie walczyć z tą machiną, która bawi się za nasze pieniądze — mówi Marzena Olchowy, jedna z organizatorek protestu.

Fot. Andrzej Sprzączak

Dlaczego ciepła woda w SM Jaroty jest taka droga?


Głos w tej sprawie zabrał zarząd Spółdzielni, który na swojej stronie internetowej zamieścił artykuł tłumaczący całe zjawisko.

Zwracamy uwagę, że nie ma takiego towaru jak „ciepła woda”, a co za tym idzie nie ma jednej dla wszystkich odbiorców ceny ciepłej wody. Zimną wodę dostarcza do mieszkań Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, natomiast czynnik grzewczy, który zamienia ją w ciepłą wodę dostarcza MPEC. — możemy przeczytać w komunikacie.

Rzeczywisty koszt podgrzania 1m3 wody możemy obliczyć dopiero po zakończeniu okresu rozliczeniowego, kiedy otrzymamy od mieszkańców informacje o zużyciu wody w mieszkaniach oraz wszystkie faktury za energię cieplną.

Fot. Andrzej Sprzączak

Obowiązująca od 1 października 2023 r. wysokość zaliczki za podgrzewanie wody (67,10 zł/m3) została skalkulowana na podstawie kosztów energii cieplnej przeznaczonej na cele podgrzewania wody poniesionych w drugim półroczu 2022 roku, z uwzględnieniem zmian podatku VAT od 1 stycznia 2023 roku z 5% do 23%, wg poniższego wyliczenia:

— rzeczywisty koszt podgrzewania wody w drugim półroczu 2022 roku wyniósł 54,55 zł/m3 + 5% VAT = 57,28 zł/ m3
— przeliczony koszt podgrzewania wody w drugim półroczu 2022 roku z uwzględnieniem zmian podatku VAT wyniósł – 54,55 zł/m3 + 23% VAT = 67,10 zł/m3 .
W drugim półroczu 2022 roku rzeczywisty koszt podgrzewania wody wyniósł 57,28 zł/m3, natomiast w pierwszym półroczu 2023 roku – 81,40 zł/m3. Jako główną przyczynę wzrostu należy wskazać zmiany cen ciepła. W drugim półroczu 2022 roku i pierwszym półroczu 2023 roku, dostawca ciepła, tj. Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Olsztynie pięciokrotnie zmieniał stawki.


Zapraszamy do obejrzenia relacji video z całego protestu.Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. mywy #3111079 13 wrz 2023 13:18

    Organizacja protestu - tragedia! ... typowa kampania wyborcza dwóch osób nie mających NIC do oferowania poza tanim rozgłosem. Młokos niema pojęcia z czym przyszedł, nie zadając sobie trudu na zgłębienie problemu... w sumie przyszedł z tłumem który pokrzykuje za osobą z mikrofonem (beeeee beeee). Panie Michnik weź się za uczciwą pracę bo za sianie hejtu i nienawiści są paragrafy... ta sama droga, którą zmierzasz zaraza za Lidią jest ślepym zaułkiem i samozniszczeniem. Tak jak Pani STARoń nie będziesz mógł spojrzeć w lustro ... jesteś młody i dla Ciebie nie jest za późno.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

  2. jwr #3111059 12 wrz 2023 00:41

    Przecież tj. sprawa dla prokuratora , który powoła biegłych sądowych i winnych wyłudzania potężnych pieniedzy do PAKI .

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz