Ten pożar może zgasić tylko tania woda. Spółdzielcy szykują się na protest w SM Jaroty w Olsztynie

2023-09-10 13:52:58(ost. akt: 2023-09-10 13:43:22)

Autor zdjęcia: Czytelnik GO

Kiedy spółdzielcy z "Jarot" dostali rachunki za ciepłą wodę pobladli. Niedopłaty często sięgały nawet 2000 zł. Mieszkańcy chcą wyrazić swoje niezadowolenie podczas protestu przed siedzibą spółdzielni.
SM Jaroty to największa spółdzielnia mieszkaniowa w Olsztynie, która od dwóch lat przypomina prawdziwy kocioł. Po miesiącach protestów i zmianie zarządu mogłoby się wydawać, że sytuacja się nieco uspokoi. Tak rzeczywiście było, jednak po krótkim okresie stabilizacji w tym kotle znów zawrzało. I to przez ciepłą wodę.

Pod koniec sierpnia mieszkańcy SM Jaroty dostali rachunki za podgrzanie wody. Okazuje się, że za każdy metr sześcienny tej bezcennej cieczy trzeba zapłacić 81,40 zł. Dla porównania spółdzielcy z SM Pojezierze (również w Olsztynie) płacą około 42 zł, natomiast mieszkańcy spółdzielni mieszkaniowej przy ul. Świtycz-Widackiej, która znajduje się na terenie SM Jaroty — nieco ponad 32 zł.

A więc... protest


Od kilku dni trwa akcja plakatowania budynków należących do SM Jaroty. Na klatkach schodowych wiszą co najmniej dwa typy plakatów zapraszających spółdzielców do wyrażenia swojego niezadowolenia przed siedzibą Spółdzielni w poniedziałek o godz. 17.

— Mieszkańcy SM Jaroty dostają niedopłaty do wody w wysokości swojej emerytury czy raty kredytu i mają po prostu dość. Chcą wiedzieć dlaczego w sąsiednich blokach innych spółdzielni, które korzystają z tych samych rur i tego samego MPEC, ludzie mają dwukrotnie niższą cenę podgrzania m³? — komentuje Łukasz Michnik, organizator protestu.

Fot. Czytelnik GO

Dlaczego ciepła woda w SM Jaroty jest taka droga?


Głos w tej sprawie zabrał zarząd Spółdzielni, który na swojej stronie internetowej zamieścił artykuł tłumaczący całe zjawisko.

Zwracamy uwagę, że nie ma takiego towaru jak „ciepła woda”, a co za tym idzie nie ma jednej dla wszystkich odbiorców ceny ciepłej wody. Zimną wodę dostarcza do mieszkań Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, natomiast czynnik grzewczy, który zamienia ją w ciepłą wodę dostarcza MPEC. — możemy przeczytać w komunikacie.

Rzeczywisty koszt podgrzania 1m3 wody możemy obliczyć dopiero po zakończeniu okresu rozliczeniowego, kiedy otrzymamy od mieszkańców informacje o zużyciu wody w mieszkaniach oraz wszystkie faktury za energię cieplną.

Obowiązująca od 1 października 2023 r. wysokość zaliczki za podgrzewanie wody (67,10 zł/m3) została skalkulowana na podstawie kosztów energii cieplnej przeznaczonej na cele podgrzewania wody poniesionych w drugim półroczu 2022 roku, z uwzględnieniem zmian podatku VAT od 1 stycznia 2023 roku z 5% do 23%, wg poniższego wyliczenia:

— rzeczywisty koszt podgrzewania wody w drugim półroczu 2022 roku wyniósł 54,55 zł/m3 + 5% VAT = 57,28 zł/ m3
— przeliczony koszt podgrzewania wody w drugim półroczu 2022 roku z uwzględnieniem zmian podatku VAT wyniósł – 54,55 zł/m3 + 23% VAT = 67,10 zł/m3 .
W drugim półroczu 2022 roku rzeczywisty koszt podgrzewania wody wyniósł 57,28 zł/m3, natomiast w pierwszym półroczu 2023 roku – 81,40 zł/m3. Jako główną przyczynę wzrostu należy wskazać zmiany cen ciepła. W drugim półroczu 2022 roku i pierwszym półroczu 2023 roku, dostawca ciepła, tj. Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Olsztynie pięciokrotnie zmieniał stawki.


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Ja. #3111045 11 wrz 2023 07:44

    Taki protest nic tu nie da! Za wysoka cena? Zrezygnować z takiej usługi czyli zażądać zdjęcia liczników ciepłej wody i grzać wodę samemu... Sprawdziłem: nagrzanie wody bojlerem elektrycznym kosztuje dziś około ~150 złotych miesięcznie dla rodziny. Reszta to kalkulacja. A ja stawiam że spółdzielnia ma na swoim terenie jeden lub kilka dużych zakładów które pobierają ciepłą wodę poza licznikami a koszty płacą lokatorzy!

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. wojtelk2424 #3111033 10 wrz 2023 16:32

    Pierdu, pierdu, pierdu. Tłumaczenie jak z filmów Barei. Proszę więc o konkretną odpowiedź: dlaczego inni płacą mniej. A może wpływ na taką sytuację mają zarobki Zarządu spółdzielni, Prezesa i tzw Rady Nadzorczej.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz