Wiatr w żagle rozwoju Warmii i Mazur

2023-09-09 21:22:30(ost. akt: 2023-09-11 10:54:10)   Artykuł sponsorowany
Aż 1442 pożyczki unijne na kwotę 306 mln zł zostały udzielone ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 we współpracy samorządu województwa i Banku Gospodarstwa Krajowego. Fundusze europejskie dzięki atrakcyjnym warunkom i szerokiej dostępności zmieniły krajobraz gospodarczy Warmii i Mazur na dobre!

1293 firmy pozyskały kapitał na rozwój

Wydatki na cele modernizacyjne, rozwojowe, zakup maszyn czy urządzeń niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej to codzienność polskich przedsiębiorców. Narzędziem pomocnym w finansowaniu różnorodnych potrzeb firm z woj. warmińsko-mazurskiego okazały się środki z funduszy europejskich, udzielane w formie pożyczek, poręczeń i wejść kapitałowych. Wsparły one przedsiębiorców z wielu branż m.in. tych prowadzących działalność gastronomiczną, hotelarską, handlową, budowlaną oraz szeroko pojętą działalność usługową. Aż 86% udzielonych pożyczek trafiło do mikroprzedsiębiorstw, czyli tych, które zatrudniają do 10 osób.

Aż 60 mln zł dla branż powiązanych z turystyką

Unijne pożyczki sfinansowały m.in. zakup środków trwałych, adaptację pomieszczeń, zakup wyposażenia. Tym samym przyczyniły się do rozwoju turystyki – jednej z kluczowych branży regionu. Zbigniew Kowalewski, który zajmuje się wynajmem domków na wodzie „Żywy Dom”, dzięki unijnej pożyczce stworzył nieszablonowe rozwiązanie, jakim jest całorocznie dostępny dla turystów dom. „Dzięki pożyczce rozwojowej mogłem w ogóle marzyć o zakończeniu inwestycji. Pozyskane środki przeznaczyłem na zakup pływaków pod dom, elementy do budowy ścian zewnętrznych, okna, pokrycie dachu, przydomową oczyszczalnię ścieków oraz wiele elementów wyposażenia - kominek, podgrzewacz wody, wyposażenie łazienki oraz sprzęt AGD do kuchni. Procedura pozyskania środków była stosunkowo prosta.”. Z podobnego wsparcia skorzystał Krzysztof Ciszewski, właściciel wypożyczalni jachtów Mix Czarter. Przedsiębiorca skorzystał z poręczenia kredytu. „Na początku szukałem przede wszystkim możliwości sfinansowania portu, potem pomyślałem o zakupie jachtu, żeby uzupełnić flotę. Jachty kupowałem systematycznie, a dzisiaj mamy ich około 40. W tej chwili jestem właścicielem największej floty na Mazurach, jeśli chodzi o jachty 10-metrowe.”.

371 wspartych start-upów

Pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 umożliwiły finansowanie rozwoju nowych firm tzw. start-up. Środki z pożyczek unijnych mogły one przeznaczyć na rozpoczęcie działalności czy realizację inwestycji w technologie oparte na specjalistycznym oprogramowaniu IT. Rozwiązania te pomogły firmom wprowadzić na rynek nowe lub ulepszone produkty i usługi. Idealnym tego przykładem jest firma Rekruteo.com. „Istotą naszego przedsięwzięcia jest budowa nowoczesnego narzędzia komunikacyjnego i badawczego, a także zaawansowanych mechanizmów automatycznego wsparcia procesu rekrutacyjno-edukacyjnego. Ich główną część stanowi platforma rekrutacyjna, mająca na celu udzielenie wsparcia w procesie dzielenia się kompetencjami personelu i wykwalifikowanej kadry.” przyznaje pani Izabela Kołodziej, Project Manager w Rekruteo. Firma skorzystała ze wsparcia w postaci wejścia kapitałowego. Przedsiębiorczyni dodaje: „Pozyskanie kapitału finansowego było dla nas zdecydowanie krokiem milowym w rozwoju naszej firmy. Pozwoliło nam nie tylko zbudować zespół, finansować bieżącą działalność, ale i bez przeszkód realizować naszą wizję rozwoju. Zresztą sam fakt, że jesteśmy już spółką portfelową, wpłynął pozytywnie na wizerunek naszej firmy w oczach naszych partnerów biznesowych. Dodatkowo zyskaliśmy nowego udziałowca, który wprowadza dużą wartość merytoryczną. Dzieli się z nami swoim doświadczeniem, wiedzą oraz kontaktami, co stanowi nieocenioną wartość w początkowym etapie rozwoju przedsiębiorstwa”.

Wiatr w żagle rozwoju Warmii i Mazur od samorządu województwa warmińsko- mazurskiego i BGK

Inwestycje finansowane z pożyczek unijnych zmieniają rzeczywistość woj. warmińsko-mazurskiego od lat. Gwarantują pewność, bezpieczeństwo i efektywność inwestycji oraz rozwój lokalnych firm. Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego zna finansowe potrzeby regionu i we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego wychodzi naprzeciw regionalnej przedsiębiorczości.

Tekst powstał przy współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.
Więcej informacji znajdziesz na: https://www.bgk.pl/bgkpl/info/rpo-wm-2014-2020/