Ten las poszedł pod topór, bo był przeszkodą lotniczą. Teraz szpeci wjazd do Olsztyna [ZDJĘCIA]

2023-09-09 16:32:47(ost. akt: 2023-09-10 08:03:45)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Wjeżdżając do Olsztyna od strony Dajtek nie sposób zauważyć wycięty las, który straszy swoim wyglądem. To nie teren pod inwestycję, jak mogłoby się wydawać. Te drzewa zakończyły swój żywot, bo znalazły się w złym miejscu i w złym czasie.
Na olsztyńskich Dajtkach od lat funkcjonuje lotnisko, które jest domem dla lokalnego aeroklubu. Oprócz obsługi niewielkich samolotów sam obiekt jest też miejscem organizacji różnych imprez i targów.

Lotnisko niemal z każdej strony jest otoczone lasem. A właściwie było, bo od strony Gietrzwałdu próżno go szukać. Wszystko przez wycinkę aż 21 hektarów drzew, które stały się przeszkodą dla startujących i lądujących w Olsztynie samolotów.


Drzewa musiały podłożyć pnie pod topór w imię bezpiecznego lotnictwa. Przyroda jednak nie lubi pustki, więc leśnicy musieli wymyśleć jakieś zastępstwo.

Na pozbawionej drzew powierzchni, która nadal pozostanie w zarządzie Nadleśnictwa Kudypy, planujemy wykonanie nowych nasadzeń, nie może to być jednak zwykły las, bowiem dopuszczalna przez prawo lotnicze wysokość roślinności na tym terenie, to w niektórych miejscach zaledwie 6 metrów a jak wiemy drzewa potrafią być dużo wyższe i dorastać do wysokości ponad 30 metrów — poinformowało Nadleśnictwo Kudypy.

Fot. Zbigniew Woźniak

W miejscu w którym rósł las posadzone zostaną gatunki leśnych krzewów, powstanie uprawa dzikich odmian drzew owocowych pośrodku której stanie leśna pasieka. Przez teren Pszczołowiska poprowadzona zostanie ścieżka przyrodnicza z tablicami dydaktycznymi opisującymi rosnące gatunki krzewów oraz powstanie mała infrastruktura turystyczna. Całość terenu planujemy połączyć ścieżkami rowerowymi z Arboretum w Kudypach oraz z plażą na Słonecznej Polanie — wyjaśniają leśnicy.

Obecnie teren po wycince nie należy jednak do najbardziej atrakcyjnych części Olsztyna. A szkoda, bo to droga wjazdowa do miasta, a pierwsze wrażenie często jest bardzo ważne.

Karol Grosz

Fot. Zbigniew Woźniak

Fot. Zbigniew Woźniak

Fot. Zbigniew Woźniak


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Jirko #3111028 10 wrz 2023 07:54

    Po co te kłamstwa? Tyle lat drzewa nikomu nie przeszkadzały, a teraz raptem zaczęły przeszkadzać? Spodziewamy się portu lotniczego w Olsztynie?

    odpowiedz na ten komentarz

  2. und #3111025 10 wrz 2023 01:23

    Rzeczywiście wygląda to jak pobojowisko na Ukrainie. Ja do tego dołożymy wycinkę pod zachodnią obwodnicę Olsztyna, to podolsztyński krajobraz zmieni się diametralnie. Czy warto?

    odpowiedz na ten komentarz