Polityczny desant? Sojusznicy PiS zarejestrowali listy w całym kraju
2023-09-08 21:19:46(ost. akt: 2023-09-08 21:22:28)
Bezpartyjni Samorządowcy są komitetem ogólnopolskim i zarejestrują listy w wyborach do Sejmu we wszystkich 41 okręgach wyborczych. Wystawią też kandydatów do Senatu – poinformowali w środę w Karpaczu przedstawiciele tej formacji.
Bezpartyjni Samorządowcy to projekt prezydenta Lubina, Roberta Raczyńskiego. Pomimo swojego 11-letniego istnienia i trwających ambicji, aby zdobyć ogólnopolską rozpoznawalność, dotychczasowe próby ugrupowania nie odnosiły sukcesów. Przed czterema laty, przed wyborami parlamentarnymi w 2019 roku, nie zdołali zarejestrować swoich list w połowie okręgów wyborczych, co pozwoliłoby im kandydować na poselskie mandaty w całym kraju.
Największym ich dotychczasowym osiągnięciem jest współrządzenie na Dolnym Śląsku w koalicji z Prawem i Sprawiedliwością. W 36-osobowym parlamencie regionalnym PiS i klub Bezpartyjnych Samorządowców dysponują razem 18 głosami, co stanowi połowę składu, ale ten sojusz jest ważny dla Dworczyka i pozostałych przedstawicieli dolnośląskiego regionu. Jednym z sukcesów było także wystawienie w 2015 roku Pawła Kukiza jako kandydata na prezydenta, który dziś startuje z ramienia PiS.
Ostatnio, na oficjalnym koncie Bezpartyjnych Samorządowców na portalu X (dawniej Twitter) opublikowane zostało ogłoszenie o zarejestrowaniu ich list w 21 okręgach wyborczych. Oznacza to, że wyborcy w pozostałych 20 okręgach będą mieli możliwość oddania swojego głosu na kandydatów tego ugrupowania. Choć ich szanse wydają się ograniczone, ich udział w wyborach z pewnością wprowadzi pewne ciekawości i zmiany w krajobrazie politycznym.
Sześć komitetów ogólnopolskich
Z informacji na stronie PKW wynika, że te sześć komitetów zarejestrowało listy w co najmniej w połowie okręgów wyborczych, co oznacza że - zgodnie z Kodeksem wyborczym - mogą wystawić kandydatów w całej Polsce.
Na listach w wyborach do Sejmu musi znaleźć się co najmniej 35 proc. kobiet i co najmniej 35 proc. mężczyzn; wszyscy kandydaci muszą spełniać kryterium wieku - kandydatem na posła może być tylko obywatel polski mający prawo wybierania, który najpóźniej w dniu wyborów osiągnął wiek 21 lat; w przypadku kandydata na senatora jest to 30 lat.
Lista kandydatów na posłów - zgodnie z Kodeksem wyborczym - powinna być poparta podpisami co najmniej 5 tys. wyborców stale zamieszkałych w danym okręgu wyborczym.
Z kolei zgłoszenie kandydata na senatora powinno być poparte podpisami co najmniej 2 tys. wyborców z danego okręgu wyborczego.
Kandydować nie mogą m.in. osoby pozbawione praw publicznych, skazane prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe.
W wyborach do Sejmu Polska podzielona jest na 41 okręgów różnej wielkości. Najmniejszym okręgiem, gdzie wybiera się 7 posłów, jest Częstochowa, zaś największym Warszawa - tu do zdobycia jest aż 20 mandatów.
Wybory parlamentarne odbędą się 15 października. Polacy wybiorą 460 posłów i 100 senatorów na czteroletnią kadencję.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez