Rzeźbę przedstawiającą Franciszka Pieczkę odsłonięto na placu Grunwaldzkim
2023-09-08 17:51:39(ost. akt: 2023-09-08 17:59:38)
Plenerową rzeźbę przedstawiającą postać aktora Franciszka Pieczki odsłonięto w piątek na placu Grunwaldzkim w Katowicach. To efekt głosowania mieszkańców w corocznym plebiscycie na tę formę honorowania zasłużonych dla miasta twórców.
Kolejne rzeźby, przedstawiające wybitne postaci świata kultury związane ze stolicą woj. śląskiego, odsłaniane są od 2004 r., jesienią, w galerii artystycznej na placu Grunwaldzkim, nieopodal Spodka. W corocznym plebiscycie można głosować na postaci zgłoszone przez środowiska artystyczne. O wyborze osób upamiętnianych w galerii decyduje prezydent miasta, posiłkując się wynikami plebiscytu.
W tegorocznym głosowaniu, w którym wzięło udział 1117 mieszkańców, największą liczbę głosów otrzymali: Franciszek Pieczka, którego wskazało 426 osób, dyrygent Grzegorz Fitelberg – 275 głosów i malarz Erwin Sówka – 149 głosów. Rzeźbę Pieczki odsłonięto przy okazji obchodów 158. rocznicy nadania Katowicom praw miejskich.
"To wyjątkowy czas podsumowań i uhonorowania osób zasłużonych dla naszej społeczności. To niezwykle istotne abyśmy pamiętali o osobach, które przyczyniły się do promocji miasta, także przez kulturę. Jestem dumny, że w gronie wybitnych postaci, tu, na placu Grunwaldzkim od dzisiaj jest także Franciszek Pieczka, którego osobowość ukształtowało górnośląskie pochodzenie. Galeria Artystyczna, to miejsce w którym można odpocząć i poznać historię naszego regionu" – powiedział prezydent Marcin Krupa.
Wśród tegorocznych kandydatów znaleźli się artyści i twórcy, którzy przyczynili się do rozwoju kulturalnego Katowic i regionu. Oprócz Franciszka Pieczki zgłoszeni byli: Urszula Broll, Tadeusz Wincenty Dobrowolski, Grzegorz Fitelberg, Tomasz Jura, Tadeusz Michejda, Jerzy Stanisław Milian, Feliks Netz, Erwin Sówka, Bolesław Szabelski i Andrzej Szewczyk.
W ub. roku, w uznaniu głosów mieszkańców zaangażowanych w przedsięwzięcie, prezydent Krupa postanowił upamiętnić rzeźbą dziennikarkę, senator i społeczniczkę Krystynę Bochenek. Rok wcześniej zdecydowano o uhonorowaniu wybitnego reżysera i senatora Kazimierza Kutza oraz Józefa Świdra – wieloletniego dyrektora artystycznego Oddziału Śląskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.
W alejkach placu Grunwaldzkiego są też popiersia aktorów: Zbigniewa Cybulskiego, Aleksandry Śląskiej i Bogumiła Kobieli, kompozytorów Wojciecha Kilara i Henryka Mikołaja Góreckiego, grafika Pawła Stellera, malarzy: Jerzego Dudy-Gracza i Teofila Ociepki, twórcy Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" Stanisława Hadyny, pisarzy: Alfreda Szklarskiego i Wilhelma Szewczyka, folklorysty Adolfa Dygacza, malarza i performera Andrzeja Urbanowicza, bluesmana Jana "Kyksa" Skrzeka, plastyka i filmowca Antoniego Halora, aktora Bernarda Krawczyka oraz dziennikarza i poety Tadeusza Kijonki.
Plenerowa galeria artystyczna przy placu Grunwaldzkim to pomysł architektów Aliny i Andrzeja Grzybowskich, którzy w 2002 r. na zlecenie miasta zaprojektowali przebudowę skweru. Intencją Grzybowskich było utworzenie miejsca upamiętniającego wybitnych artystów związanych z miastem i regionem. Pierwszy pomnik – Zbigniewa Cybulskiego – odsłonięto tam w 2004 r.
Franciszek Pieczka urodził się 18 stycznia 1928 r. jako najmłodsze dziecko Walerii i Franciszka. Dzieciństwo spędził w Godowie, wsi w woj. śląskim, w powiecie wodzisławskim. Tam chodził do szkoły. Jego ojciec brał udział w powstaniach śląskich na ziemi wodzisławskiej.
Rozpoczął studia w politechnice w Gliwicach, ale przerwał je na rzecz nauki w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Debiutował w 1954 r. w Teatrze Dolnośląskim, w latach 1955-1964 występował w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie. Grał w ponad stu filmach, jak "Czterej pancerni i pies", "Quo vadis", "Potop", "Wesele" czy serial "Ranczo". Był wielokrotnie nagradzany. W 2017 r. otrzymał Order Orła Białego. Zmarł 23 września ub. roku.(PAP)
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez