Ukraina grozi Polsce i UE pozwem w Światowej Organizacji Handlu w sprawie zakazu importu zboża

2023-09-08 15:00:57(ost. akt: 2023-09-08 15:02:45)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: PAP

Termin embarga, wprowadzonego przez 5 krajów Unii Europejskiej, w tym Polskę, wygasa 15 września. Zgodnie z tym zakazem, ukraińskie zboże może być transportowane, ale nie może pozostać na rynkach tych państw. Polska zadeklarowała utrzymanie tych ograniczeń, co spotkało się z krytyką ze strony Kijowa.
Ukraina domaga się otwarcia granic na swoje zboże. Taras Kachka, ukraiński wiceminister gospodarki, wskazał, że jeśli zostaną wprowadzone jakiekolwiek zakazy, Ukraina wniósł pozew przeciwko Polsce i UE do Światowej Organizacji Handlu, wyrażając jednocześnie szacunek i wdzięczność dla Polski za dotychczasową współpracę.

Jednak zboże to tylko jeden z potencjalnych problemów, jakie stawia przed Polską i UE konflikt dotyczący handlu z Ukrainą. Minister rolnictwa i rozwoju wsi, Robert Telus, uczestniczył w posiedzeniu Rady Ministrów ds. Rolnictwa Unii Europejskiej w hiszpańskiej Kordobie. Wcześniej odbyło się spotkanie pięciu ministrów krajów przyfrontowych, w tym Polski, którzy omawiali kwestie związane z importem produktów z Ukrainy.

Minister Telus podkreślił, że kraje przyfrontowe nadal wspierają tranzyt produktów rolnych z Ukrainy, szczególnie poza granice Unii Europejskiej. Postulują także elastyczne podejście w zakresie produktów objętych zakazem importu z Ukrainy, sugerując na przykład dodanie malin i miodu do listy wyjątków.

Ostatecznie, kwestie związane z handlem między Ukrainą a UE oraz Polską stają się coraz bardziej skomplikowane i budzą różne opinie. Wszystko to miało miejsce w trakcie 8. Szczytu i Forum Biznesu Inicjatywy Trójmorza w Bukareszcie, gdzie prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, poruszył tę kwestię, podkreślając potrzebę uwolnienia ukraińskiego eksportu oraz budowania pewności i zaufania w trudnych czasach.