Wielki sukces Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Uczelnia znalazła się w międzynarodowych rankingach uczelni wyższych

2023-09-08 07:04:40(ost. akt: 2023-09-07 15:59:44)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: uwm

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie notowany jest w kilku prestiżowych międzynarodowych rankingach uczelni wyższych. Staje się tym samym bardziej rozpoznawalny na świecie. Prof. Paweł Wielgosz podkreślił, że to bardzo wpływa na wizerunek uniwersytetu.
Najbardziej prestiżowe są rankingi tzw. "wielkiej czwórki". To m.in. QS World University Rankings, w którym Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie zadebiutował w 2022 roku. Obecnie zajmuje tam miejsce w przedziale 1200-1400.

— Uczelni, które funkcjonują na świecie jest około 50 tysięcy. Większość z nich stara się uczestniczyć w rankingach. Także to nasze miejsce w rankingu QS jest bardzo dobre — podkreśla prof. Paweł Wielgosz, Prorektor ds. umiędzynarodowienia uczelni.

Warto dodać, że niewielu polskim uczelniom udaje się zaistnieć w prestiżowych rankingach międzynarodowych.

— W tych głównych czterech z tego tzw. BIG-4 pojawia się 15-30 uczelni z Polski. A my jesteśmy w tej grupie rozpoznawalnej w świecie — dodał.

Do wspomnianej grupy BIG-4 oprócz QS World University Rankings należą także: Szanghajski Akademicki Ranking Uniwersytetów Świata, U.S. News Best Global Universities oraz THE - World University Rankings.

W tym ostatnim Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie jest także klasyfikowany.

— Pod koniec września ukaże się jego kolejna edycja na 2023 rok. Wcześniej zajmowaliśmy w nim miejsce około 1000 — mówi prof. Wielgosz.

Uczelnie na świecie klasyfikowane są także pod względem realizacji celów zrównoważonego rozwoju. Na tym opiera się np. UI GreenMetric. W 2022 roku UWM awansował w nim o 50 pozycji i został sklasyfikowano na 720 miejscu spośród 1050 szkół wyższych z całego świata, które zostały uwzględnione w zestawieniu.

— W wakacje skończyliśmy przygotowywać dość obszerną ankietę a do końca roku powinny ukazać się wyniki za 2023 rok. Działań związanych ze zrównoważonym rozwojem podejmujemy dużo. Jednym z przykładów jest powołanie Forum Zielonych Uniwersytetów — komentuje.

źródło: UWM FM


W czwartkowym (7 września) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

 Ile jeszcze kierowcy będą czekać na remont drogi przez Las Miejski?Droga sama się nie naprawi
Czy droga 51 przez olsztyński Las Miejski zostanie przebudowana? To marzenie tysięcy kierowców, którzy jeżdżą tędy codziennie. Już wiemy, co ich czeka, bo jest odpowiedź prezydenta Olsztyna na propozycję wójta gminy Dywity w sprawie wspólnej inwestycji.

Gdzie jest u nas niebezpiecznie?
Jakie miasta w naszym regionie są niebezpieczne? To zależy jakie przestępstwa weźmiemy pod uwag. Jeżeli wszystkie, to strach się bać w Nidzicy i Gołdapi. Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę największą liczbą przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu stwierdzonych na 1000 mieszkańców, to otrzymamy już inne wyniki.

Setne urodziny sanitariuszki „Basi”
Pani kapitan Wanda Bortkiewicz ps. Basia skończyła sto lat! Była sanitariuszką i łączniczką w oddziałach Armii Krajowej dowodzonych przez „Kmicica” i „Łupaszkę”. Jej patriotyczna postawa stanowi dziś wzór dla kolejnych pokoleń.

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl