Maluch Plus w natarciu

2023-09-06 12:00:00(ost. akt: 2023-09-06 13:11:33)

Autor zdjęcia: Stanisław Kryściński

W Olecku, Barczewie, Nidzicy i Szczytnie powstają nowe miejsca w żłobkach. Wszystko dzięki programowi Maluch Plus. We wtorek w warmińsko-mazurskim urzędzie wojewódzkim samorządowcy podpisali umowy z wojewodą Arturem Chojeckim o ich dofinansowanie kwotą blisko 6,5 mln zł.
— Dziś podpisano umowy na łączną kwotę 6,4 mln zł na utworzenie nowych miejsc opieki. W czterech gminach powstanie 156 miejsc. Na ich funkcjonowanie z programu Maluch Plus przeznaczone zostaną kolejne środki w kwocie prawie 5 mln zł — stwierdził wojewoda Artur Chojecki.

Samorządowcy nie kryli zadowolenia. Kolejno podpisywali umowy na dofinansowanie. Już zapowiadali ubieganie się o kolejna pomoc rządową.

— Dzisiejsza uroczystość podpisania umów to bardzo dobra informacja dla mieszkańców naszego miasta. I nie ukrywam, że będziemy prosili o dalsze wsparcie — zapowiedział Krzysztof Mańkowski, burmistrz Szczytna.

We wtorek umowę w dofinansowanie z programu Maluch Plus podpisali burmistrzowie Barczewa, Nidzicy, Szczytna i Olecka. Rządowe wsparcie pozwoli na rozbudowę lub budowę nowego żłobka. Tak właśnie jest w Nidzicy.

— U nas nie jest tylko jeden żłobek, i to niepubliczny. Brakuje w nim miejsc. Chcemy, żeby młode mamy mogły wracać do pracy i były aktywne zawodowo. Dlatego decydujemy się na budowę żłobka. Bez dofinansowania to nie byłoby możliwe — powiedział nam Jacek Kosmala, burmistrz Nidzicy. — Chcemy zatrzymać u nas młodych. Do tego potrzebne są dobrze płatne stanowiska pracy, ale też właśnie żłobki i przedszkola — dodał.

Niedzica z Malucha Plus otrzyma łącznie około 7 mln zł. Z tego 4 mln zł na budowę, a 3 mln zł na utrzymanie żłobka. Inwestycja będzie rozłożona na dwa lata.

Inna sytuacja jest w Szczytnie. Tu żłobek publiczny już jest, ale cały czas brakuje w nim miejsc. Dotacja, na którą umowę podpisał we wtorek burmistrz Krzysztof Mańkowski, pozwoli stworzyć 24 nowe miejsca dla maluchów do lat trzech.

— Wiele mam chce wrócić do pracy po urodzeniu dziecka. Był z tym problem. Teraz Szczytno zyska 24 nowe miejsca, a kolejne w przyszłym roku — powiedział „Gazecie Olsztyńskiej” burmistrz Krzysztof Mańkowski. — Mam nadzieję, że to zaspokoi nasze potrzeby w tym zakresie — dodał.

W Olecku za pieniądze z Malucha Plus ma powstać żłobek publiczny. Powstanie w miejscu prywatnego przedszkola, które zakończyło swoją działalność. W nowej placówce będzie 36 miejsc.

— Nasza umowa o dotację opiewa na ponad 1,4 mln zł. Wyliczyliśmy, że to wystarczy na realizację tych planów. Jednak potrzeby co do miejsc w żłobku są dużo większe. Będziemy się przyglądali możliwościom dalszego wsparcia — powiedział nam Karol Sobczak, burmistrz Olecka.

Samorządowcy są zgodni, że Maluch Plus należy do jednego z najbardziej oczekiwanych programów. Według wojewody Artura Chojeckiego jest to element szerszej polityki rządu, która ma przywracać godność mieszkańcom, przywracając bezpieczeństwo socjalne i finansowe.

— W regionie są jeszcze gminy, w których w ogóle nie ma takiej placówki. Kolejna edycja programu Maluch Plus to dla naszego regionu kwota około 138 mln zł. W tym na utworzenie nowych miejsc prawie 56,5 mln zł. Szacujemy, że dzięki temu uda się stworzyć ponad 2700 miejsc dla maluchów — podsumował wojewoda Artur Chojecki.

Stanisław Kryściński