Olsztyński gastronomik będzie miał patronkę. Kogo wybrano?

2023-09-05 19:32:33(ost. akt: 2023-09-05 16:03:01)

Autor zdjęcia: UM Olsztyna

Zespół Szkół Gastronomiczno-Spożywczych będzie mieć patronkę. Nadanie szkole imienia Wisławy Szymborskiej jest zaplanowane na następny rok.
Wniosek w sprawie nadania Gastronomikowi imienia noblistki powstał na wspólny wniosek Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego Zespołu Szkół Gastronomiczno-Spożywczych w Olsztynie. Procedura została zainicjowana jeszcze w poprzednim roku.

— W tym celu powołano zespół ds. nadania szkole imienia — wyjaśnia dyrektorka Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Olsztyna Kinga Wiśniewska. — Wybór patrona nastąpił w drodze przeprowadzonych wśród nauczycieli, pracowników, uczniów i rodziców badań ankietowych.

Wisława Szymborska to poetka, eseistka, tłumaczka, felietonistka, pierwsza polska kobieta noblistka w dziedzinie literatury. Jak uzasadniają wnioskodawcy - jest przykładem pracowitości i dbania o najwyższą jakość swoich prac. Mądrość zawarta w twórczości poetki jest do dzisiaj przywoływana publicznie i uznawana za ponadczasową, która skłania do głębszych przemyśleń na temat własnego życia i miejsca człowieka w otaczającej rzeczywistości.

Uroczystość nadania imienia Zespołowi Szkół Gastronomiczno-Spożywczych w Olsztynie zaplanowana została na marzec 2024 roku.