Wakacje z Mobilnymi Laboratoriami Przyszłości na Warmii i Mazurach

2023-09-02 12:03:00(ost. akt: 2023-09-01 14:31:25)

Autor zdjęcia: PAP / Darek Delmanowicz

Wakacje to czas podróży, zabawy i przyjemności. Tak też można podsumować letnie miesiące pracy zespołów Mobilnych Laboratoriów Przyszłości, które po zakończeniu roku szkolnego prowadziły zajęcia z najnowszych technologii. W ciągu dwóch wakacyjnych miesięcy Mobilne Laboratoria Przyszłości odwiedziły aż 137 miejscowości w całej Polsce, w tym w woj. warmińsko-mazurskim.
Domy kultury, biblioteki, instytucje organizujące “Lato w mieście”, obozy harcerskie, różnego rodzaju wakacyjne festyny i festiwale stały się przestrzeniami wypełnionymi nowymi technologiami. A to wszystko za sprawą ekip Mobilnych Laboratoriów Przyszłości, które podczas fascynujących zajęć popularyzowały technologię oraz rozwijały kompetencje przyszłości dzieci i młodzieży.

Drukarki i długopisy 3D, sztuczna inteligencja, mikrokontrolery, klocki LEGO, roboty Photon i Dash, gogle VR oraz interaktywna podłoga SmartFloor ożywiały wyobraźnię, pobudzały kreatywność i rozwijały umiejętność pracy w zespole u uczestników zajęć.

— Podczas warsztatów na obozach harcerskich setki młodych osób odkrywały fascynujący świat technologii i kreatywnego myślenia. Pokazaliśmy mikrokontrolery, uczyliśmy projektowania, programowania i drukowania trójwymiarowych przedmiotów. Nie zabrakło też mini wykładów, np. o tym czym jest sztuczna inteligencja i jaka jest jej rola we współczesnym świecie. Wspólnie z harcerzami eksplorowaliśmy możliwości robotyki, a także tworzyliśmy projekty z wykorzystaniem długopisów 3D. W trakcie zajęć podkreślaliśmy, jak ważne jest znaczenie współpracy, umiejętności rozwiązywania problemów oraz ciekawości, czyli kluczowych umiejętności w dzisiejszym świecie. Warsztaty nie tylko rozbudziły pasję młodzieży do nowych technologii, lecz także zainspirowały do samodzielnej nauki i twórczego myślenia w przyszłości — podsumował letnie zajęcia Karol Wieszczycki, edukator z województwa warmińsko-mazurskiego.

Po wakacjach zespoły Mobilnych Laboratoriów Przyszłości wrócą do prowadzenia zajęć w szkołach podstawowych.

— Po intensywnym roku szkolnym 2022/23, kiedy to 16 wojewódzkich ekip Mobilnych Laboratoriów Przyszłości przejechało 640 tys. kilometrów, odwiedziło niemal 100% powiatów i zrealizowało warsztaty dla dziesiątek tysięcy uczniów, nadeszły równie intensywne wakacje. Przez dwa miesiące w niezwykłych często okolicznościach przyrody: w głuszy leśnej, nad jeziorami, nad morzem i w górach szerzyliśmy edukację STEAM wśród dzieci i młodzieży. Największą nagrodą były dla nas uśmiechy i entuzjastyczne reakcje młodych odbiorców naszego programu. A już na początku września wracamy z zajęciami do szkół podstawowych! — podsumowała Magdalena Łazarska, Liderka Krajowa Mobilnych Laboratoriów Przyszłości.

W lipcu i sierpniu ekipy Mobilnych Laboratoriów Przyszłości przeprowadziły ponad 1000 spotkań warsztatowych, w których wzięło udział ponad 30 tys. uczestników w 137 miejscowościach, w tym w województwie warmińsko-mazurskim. Z zajęć skorzystały takie miasta i miejscowości jak:
Gąski, Biskupiec, Warchały, Gietrzwałd, Bujaki, Przerwanki, Bałdy, Giżycko, Wydminy, Olsztyn, Pasym, Frombork, Żabinka.

Laboratoria Przyszłości to największy w Polsce program edukacyjno-technologiczny realizowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki wraz z partnerami. Dzięki tej wyjątkowej – nie tylko w skali krajowej, ale i międzynarodowej – inwestycji w edukację, szkoły podstawowe oraz ogólnokształcące szkoły artystyczne zostały wyposażone w nowoczesny sprzęt o wartości ponad 1 mld zł. Drukarki 3D, sprzęt audio-video, czy mikrokontrolery już od września 2022 r. obowiązkowo są wykorzystywane podczas zajęć szkolnych i pozwalają uczniom rozwijać kompetencje przyszłości, realizować własne projekty i doskonalić umiejętności przydatne na nowoczesnym rynku pracy.