W SM "Jaroty" w Olsztynie znowu wrze. Spółdzielcy dostali przerażające rachunki

2023-08-31 17:12:43(ost. akt: 2023-08-31 15:51:51)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak/GO

Około 1000 zł - tyle niedopłaty za ciepłą wodę widniało na rachunku osoby, która napisała list do naszej redakcji.
W SM "Jaroty" sytuacja jest napięta od wielu miesięcy. Pomimo zmiany prezesa zarządu Spółdzielni i części zarządu, protestująca grupa mieszkańców nadal zarzuca kierownictwu niegospodarność ich wspólnymi pieniędzmi i brak transparentności. Oliwy do ognia ostatnimi czasy dodały rachunki, które otrzymali Spółdzielcy. Jeden z nich przysłał do redakcji maila, z którego wynika, że niedopłata za zużycie ciepłej wody od 1 stycznia do 30 czerwca 2023 roku przekracza... 1000 zł!


Mieszkańcy SM Jaroty otrzymali rozliczenie za zużycie wody w okresie 1.01.2023-30.06.2023, z rozliczenia tego wynika, że koszt podgrzania 1 m3 wody to 81,40 zł, w związku z czym większość spółdzielców otrzymała informacje o niedopłatach. Niedopłaty te to średnio 1 000 zł, gdzie w opłatach za czynsz każdy z nas płaci zaliczki za zużycie wody. Mieszkańcy bloków obok należący do wspólnot mają opłatę za podgrzanie wody 22 zł, innych spółdzielni 42 zł — relacjonuje nasz czytelnik.

Różnice, które wskazuje nasz czytelnik są znaczne. Spółdzielcy z "Jarot" porównują swoje rachunki z mieszkańcami bloków, które znajdują się na terenie SM "Jaroty", jednak do Spółdzielni nie należą. Przykładem może być jeden z bloków na Pieczewie, który jest zarządzany przez wspólnotę mieszkaniową. Tutaj w tym samym okresie koszt podgrzania ciepłej wody był o połowę tańszy.

Fot. Nadesłane

Jak to tłumaczy zarząd SM "Jaroty"?


Poprosiliśmy zarząd SM "Jaroty" o ustosunkowanie się do tych zarzutów. Po kilku dniach oczekiwania dostaliśmy odpowiedź.

Odpowiadając na Pana pytanie dotyczące kosztu podgrzania wody w Spółdzielni Mieszkaniowej „Jaroty” w Olsztynie w pierwszej kolejności pragnę podkreślić, iż te kwestie należy rozpatrywać łącznie z kosztem ogrzewania lokalu, co prezentuje poniższy schemat.

Koszt energii cieplnej = koszt pogrzania wody + koszt centralnego ogrzewania

Uogólniając energia cieplna dostarczana do lokalu zużywana jest bowiem na te dwa cele, a sposób jej rozliczenia między wodę a centralne ogrzewanie ustala indywidualnie Spółdzielnia lub Wspólnota. Zatem może dochodzić do sytuacji, w której niektóre podmioty mniejszą część kosztu ciepła rozliczają w ramach podgrzania wody, co powoduje wtedy zwiększenie opłat za centralne ogrzewanie.

Kosztem energii cieplnej są wyłącznie opłaty ponoszone na rzecz dostawcy ciepła
tj. Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Olsztynie, bez dodatkowych narzutów ze strony Spółdzielni. W Spółdzielni Mieszkaniowej „Jaroty” podział kosztów ciepła na podgrzanie wody i centralne ogrzewanie odbywa się w oparciu o wskazania urządzeń pomiarowych (ciepłomierze i wodomierze).
— odpowiada rzecznik prasowy SM "Jaroty" Michał Baranowski.

Z informacji, które udało nam się uzyskać Spółdzielcza grupa oporu, która protestowała przed siedzibą SM "Jaroty" planuje podjąć kroki w tym kierunku. Aktualnie czekamy na dalszy rozwój wydarzeń.

Karol Grosz

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. SumRed #3110910 1 wrz 2023 12:03

  Ktoś powinien przeprowadzic kontrole w tych spoldzielniach.. tzn we wszystkich zaczynajac od JAROT i POJEZIERZA. Przetrzepać wszystko dokladnie - zaczynając od przetargów na świadczenie usług. Potem zewnetrzny audyt instalacji przewodów kominowych. Spóldzielnie realizuja jakies przepisy przeciwpożarowe z 2003 roku a jak u kogoś spali sie garnek z ziemniakami na parterze to spalenizne czuc na 11 pietrze... skandal

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 2. Lokator #3110905 1 wrz 2023 09:59

  Bardzo proste pytanie do zarządu SM Jaroty czy przedstawicie lokatorom wzór wyliczenia za podgrzanie wody !!! Ten, który umieściliście w artykule to niedorzeczność. Za koszt centralnego ogrzewania płacimy oddzielnie i są to koszty nie mające nic wspólnego z opłatami za podgrzanie wody (też wysokie). Dlaczego inne Wspólnoty Mieszkaniowe czy Spółdzielnie w Olsztynie naliczają opłaty 32,50 zł., góra 42 zł. To SM Jaroty jest przedstawicielem, to oni w imieniu mieszkańców negocjują warunki, koszty. Kto powinien tym się zająć, jakie organy powinny skontrolować poprawność wyliczenia rachunków, jeżeli spółdzielnia nas zbywa ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

 3. czytelnik505 #3110904 1 wrz 2023 07:10

  Bardzo dziwne tłumaczenie pracowników spółdzielni. Kilka dni przed otrzymaniem kosztów rozliczenia ciepłej wody mieszkańcy otrzymali rozliczenie ciepła dla lokali w których również była informacja o sporych niedopłatach. Być może spółdzielnia swoim mieszkańcom podwójnie nalicza koszty podgrzewania lokali

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz

 4. Łukasz #3110903 1 wrz 2023 06:43

  Kuźwa 80zl za m3 to czym wy ta wodę przejęcie złotem?

  Ocena komentarza: warty uwagi (14) odpowiedz na ten komentarz