Jesteśmy dla mieszkańców: prezes SIM KZN Północ Andrzej Maciejewski opowiada o nowych inwestycjach mieszkaniowych na Warmii i Mazurach

2023-08-31 13:01:28(ost. akt: 2023-08-31 13:27:30)   Artykuł sponsorowany
Wizualizacja inwestycji w Kętrzynie

Wizualizacja inwestycji w Kętrzynie

Autor zdjęcia: SIM KPZ Północ

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa to spółka realizująca budownictwo społeczne. Jej zadaniem jest budowanie mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu. Inicjatywa kierowana jest do osób będących w stanie regularnie opłacać czynsz, lecz ich dochody nie pozwalają na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na mieszkanie. Prezes SIM KZN Północ, Andrzej Maciejewski opowiedział o nowej inwestycji, dzięki której na Warmii i Mazurach powstanie ponad 600 mieszkań. Ma to zachęcić zwłaszcza młodych do pozostania na Warmii i Mazurach.
Proszę opowiedzieć co to jest SIM?
SIM, czyli Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa jest to forma nowego programu społecznego, w który są zaangażowane samorządy. W naszym przypadku to 19 samorządów i Skarb Państwa, czyli Krajowy Zasób Nieruchomości.
Samorządy dają około 85 proc udziałów, a KZN około 15 proc. SIM to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ale z drugiej strony ma ogromne wsparcie pomocy publicznej. KZN do tej pory przekazał grunty o wartości ponad 13 milionów złotych. Zaś wszystkie samorządy uzyskały wsparcie w grantach, dopłatach z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa na kwotę 83 milionów złotych. Inaczej mówiąc, 100 milionów złotych trafiło na Warmię i Mazury. To wsparcie i filar do rozpoczęcia prac w kierunku budownictwa mieszkań na długoterminowy wynajem, oczywiście z możliwością dojścia do własności.

Obrazek w tresci

Andrzej Maciejewski, Prezes Zarządu SIM KZN Północ

W jaki sposób powstała inicjatywa?
Spółka powstała w 2021 roku. Był to wynik samej ustawy. SIM jest pewną ideą szukania pomysłu, w jaki sposób dać szansę młodym, którzy są za bogaci na mieszkanie komunalne i socjalne, bo mają pracę i dochody, ale są za biedni, żeby uzyskać kredyt. Spółka SIM zrzesza samorządy, które dostają wsparcie z budżetu państwa na wykupienie udziału w SIM-ie. Gminy wnoszą również tereny pod potencjalne inwestycje, a więc jest to bardzo ważny element.

My jako spółka siadamy do każdego z projektów bardzo indywidualnie. Jesteśmy inwestorem, rozpoczynamy proces kredytowy. Gmina prowadzi rozeznanie potrzeb wśród swoich mieszkańców: jakie to mają być mieszkania, ile ma być mieszkań oraz wstępne zebranie deklaracji.
Finalnie - kiedy my mamy gotowy projekt, mamy teren i środki, mieszkańcy podpisują umowy na partycypację.

Czym jest partycypacja?
Poprzez partycypację mieszkańcy mają możliwość mieć już wkład w mieszkaniu, w którym będą mieszkać. Od pierwszego dnia, kiedy zaczną tam mieszkać, z czystym sumieniem mogą powiedzieć, że 20 proc. już zainwestowali, że zrobili pierwszy krok ku własności.

Jest to mniej stresujące, bo kredytu nie bierze mieszkaniec, tylko spółka. My wyłaniamy wykonawcę. Mieszkańcy będą mieli ustalony czynsz, który jest tak zbudowany, że około 50 proc. czynszu za metr kwadratowy idzie na spłatę kredytu. My przyjmujemy średnio 20 proc. partycypacji. Docelowo interesuje nas, żeby wykorzystać środki finansowe z różnych źródeł, a kredytu brać jak najmniej.

Kto może starać się o takie mieszkanie?
Stworzyliśmy pewien element przeciwdziałania depopulacji. SIM jest propozycją nowego rozwiązania. Jako zespół zrealizujemy te cele, żeby jak najszybciej powstały mieszkania. Chcemy, żeby to był element rozwojowy dla naszego regionu. SIM Północ to będzie ponad 600 mieszkań. Program jest skierowany do osób, które nie mają swojego mieszkania. Nie do kogoś, kto ma ich już kilkanaście. To by było nieuczciwe. Najbardziej mnie interesuje, żeby trafić do osób, które naprawdę potrzebują mieszkania, mają możliwości jego utrzymania i są rozwojowe: zechcą tu zostać i mieszkać. I przede wszystkim, nie kierujemy się tylko do młodych, ale również osób starszych.

Obrazek w tresci

Działka inwestycyjna w Kętrzynie

Czym jest grant Funduszu Dopłat?
Bank Gospodarstwa Krajowego ma różne środki finansowe. Jednym z elementów jest grant z Funduszu Dopłat. Grant to nic innego jak środki, które daje skarb państwa, budżet państwa na konkretny cel. Jeżeli gmina składa taki wniosek, to znaczy, że gmina mówi: „Chcemy rozpocząć nową inwestycję, która będzie kosztowała… i prosimy o środki, które wesprą naszą inicjatywę, bo to jest cel społeczny”. My, jako spółka, nie jesteśmy od zarabiania pieniędzy. My jesteśmy firmą z pewną misją społeczną, pomagamy ludziom dojść do tego mieszkania.
Grant to pewne przekierowanie pomocy państwa. Państwo realnie wie, że pomaga gminie.

Co będzie wiedział najemca, wchodząc do mieszkania?
Najemca wie, że wchodzi z pewnym swoim wkładem. W racie czynszowej spłaca też kredyt. Po 15 latach może wystąpić o przejęcie nieruchomości. Spłata kredytu przez SIM z założenia powoduje, że można rozpocząć działania w kierunku dojścia do własności. Mieszkańcy na żadnym etapie nie mają na głowie kredytu.

A co jeśli ktoś nie będzie chciał przejąć nieruchomości?
Są różne warianty. Niektórzy mogą powiedzieć, że chcą, aby jego partycypacja była nadpłatą czynszu. Jeżeli się kończy najem i najemca z różnych powodów nie chce przejąć nieruchomości, może wówczas oświadczyć, że chce tę partycypację odzyskać. Może pojawić się chętny, który będzie chciał przejąć lokal i wtedy jest to rozwiązywane pomiędzy tymi dwoma najemcami. Ewentualnie my zwracamy tę kwotę, zwaloryzowaną o wskaźnik inflacji.

Idea jest na tyle konkurencyjna i atrakcyjna dla młodych, dla małżeństw i starszych osób, że zakładam ten wariant jako najmniej prawdopodobny.

Czy nie czujecie się konkurencją dla deweloperów?
Nie jesteśmy konkurencją dla deweloperów, prywatnych inwestorów, ponieważ nasza idea jest kompletnie inna. Nie możemy sprzedać mieszkania w wariancie budujemy-sprzedajemy. Nie działamy na zasadach wolnego rynku. Podlegamy wszystkim zamówieniom publicznym. Deweloperzy pracują szybciej. My mamy pewne ograniczenia. Są to procedury i dłużej to trwa. Nie jesteśmy również spółką widmo - to trzeba powiedzieć. Na każdym etapie mieszkańcy mogą przyjść i zobaczyć efekty. Wszystko jest ogólnodostępne.

A co z czynszem?
Czynsz to nic innego jak środki, które idą na tzw. koszty ogólne, czyli posprzątanie klatki schodowej, wymianę zepsutej klamki, czy żarówki. Dodatkowe są tylko koszty indywidualne, takie jak koszty ogrzewania, dostawa ciepłej i zimnej wody oraz odbiór nieczystości.

Jaki jest standard tych budynków?
Zapewniamy, że na pewno nie będzie patodeweloperki. To mają być „godne” mieszkania. Zgodnie z możliwościami lokalowymi danej rodziny. Na pewno osoby starsze, schorowane w pierwszej kolejności będą lokowane na parterze. Budynek musi spełniać wszystkie standardy bezpieczeństwa i dostępności dla osób niepełnosprawnych. Mogę zapewnić, że osoba niepełnosprawna nie wyląduje na drugim piętrze, lecz zamieszka na parterze.

Mieszkania są tak komponowane, żeby były dwupokojowe i trzypokojowe. Metraż także jest zróżnicowany. My jesteśmy dla mieszkańców i ich potrzeb.

Budynek ma być bezpieczny, na miarę danego samorządu. Mieszkańcy mają zgodnie z prawem wchodzić do tego mieszkania i mieszkać. Ich największym problemem będzie wciągniecie do mieszkania mebli.
W mieszkaniach będą już okna, drzwi, podłoga i białe ściany. W kuchni będzie zlewozmywak i kuchenka z piekarnikiem. W łazience będzie biały montaż i kafelki. Każde mieszkanie będzie miało zagwarantowane swoje miejsce parkingowe. Obok zlokalizowane będą place zabaw dla dzieci i wybiegi dla zwierząt.

Obrazek w tresci

Jak wygląda sprawa kaucji?
Podobnie jak mamy kaucje na stancji, tak samo tutaj. Aktualnie trwają dyskusje, na ile miesięcy. Są one po to, żeby w razie jakiegoś potknięcia życiowego było zabezpieczenie. Czynsz jest pewną formą solidarności.

Czy na ten moment ma Pan jakieś marzenie związane z tą inwestycją?
Moim marzeniem jest, żeby za rok wszystko już stało. Ale nie ukrywajmy, zakładany czas na realizację każdej inwestycji to 14-15 miesięcy. Im większy budynek, tym dłuższy czas realizacji.

W skrócie, na co mogą liczyć potencjalni mieszkańcy, wprowadzając się do nowego mieszkania?
W budynkach trzypiętrowych będzie winda. Do każdego mieszkania będzie przypisane miejsce parkingowe, ale również w niektórych miejscowościach będą stały garaże naziemne. Będą place zabaw i tereny zielone. Dla zwierząt przeznaczone będą wybiegi na spacery. Słuchając potrzeb mieszkańców, zrealizujemy budowę pomieszczeń gospodarczych i piwnic, również rowerowni. To nie są duże wydatki, a ułatwią życie mieszkańcom.

Jak wygląda sytuacja z powstawaniem inwestycji w Kętrzynie?
W Kętrzynie jest piękna działka. Trwają tam prace, które idą w kierunku zaprojektuj-wybuduj. Działka jest przy drodze na Świętą Lipkę. Zaplanowanych mamy około 70 mieszkań, z miejscami parkingowymi. Budynek będzie stał na górce. Jest już pełne uzbrojenie. Chcielibyśmy, aby do końca roku wyjaśniły się wszystkie formalności i zgody. I żeby na etapie dyskusji w banku móc rozpocząć prace, przynajmniej pierwszego budynku.

Obrazek w tresci

WP