Koszmar mieszkańców Olsztyna. Czy hulajnóg nie da się uporządkować?

2023-08-31 11:53:39(ost. akt: 2023-09-01 11:44:37)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Przechodząc każdą ulicą w Olsztynie, nawet najmniejszą, można natknąć się na pozostawione na środku chodnika hulajnogi. Korzystający nie zdają sobie sprawy, że rzucając hulajnogę na środek drogi, stwarzają zagrożenie zwłaszcza dla osób niepełnosprawnych.
W czwartek (31 sierpnia) do redakcji Gazety Olsztyńskiej napisała czytelniczka, która zwróciła uwagę na to, że jej jako osobie niepełnosprawnej nie jest łatwo poruszać się, omijając każdą napotkaną na środku chodnika hulajnogę.

Fot. Archiwum czytelniczki

— To zagrożenie życia dla osób na wózku, osób niewidomych lub słabowidzących. To dla nas mordęga, jak ciągle musimy omijać porzucone hulajnogi na drodze — pisze w liście.

Porzuconymi w całym mieście środkami transportu próbował zająć się radny Paweł Klonowski. Jego pomysłem było wyznaczenie przez miasto kilkuset nowych miejsc parkowania hulajnóg.

— Od kiedy zmieniły się przepisy, dały samorządom możliwość regulowania kwestii i wyznaczenia stref parkowania. I tu pojawia się pytanie, ile tych miejsc do parkowania powstanie w Olsztynie. Na przykład w Gdańsku, powstają ich setki. A to nie jest duży koszt. Polegałoby to na wyznaczeniu wraz z mieszkańcami miejsc, gdzie strefa miałaby powstać i namalowaniu jej na chodniku — mówi radny.

Aktualnie przepisy mówią, że użytkownik zobowiązany jest do zostawienia hulajnogi w miejscu do tego wyznaczonym. W przypadku braku takiego miejsca, pozostawić ją można po spełnieniu kilku bardzo ważnych warunków:
— hulajnoga będzie ustawiona jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, najbardziej oddalonej od jezdni;
— hulajnoga będzie ustawiona równolegle do krawędzi chodnika;
— szerokość chodnika pozostawionego dla ruchu pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i nie jest mniejsza niż 1,5 m.

Niestety, olsztynianie często nie stosują się do zasad i pozostawiają je w miejscu, w którym skończyli swój przejazd, co skutkuje wypadkami i utrudnieniami.

— Mamy już w pierwsze przykłady w Olsztynie, gdzie wypadki były spowodowane przez potknięcia się o leżącą na ulicy hulajnogę. Mieszkańcy traktują ją jak przeszkodę, która jest w miejscu nieoczekiwanym — skomentował Klonowski.

Radny Klonowski wskazał na jeszcze jedno, warte uwagi rozwiązanie problemu.

— Są miasta, gdzie prezydent z operatorami wypracowuje zasady. Nie wszyscy o tym wiedzą, ale operatorzy tych środków poruszania się, mogą wprowadzać pewne ograniczenia takie jak: zabranianie parkowania na Starym Mieście czy ograniczenie prędkości w danych dzielnicach czy ulicach. Mogą też wyznaczyć GPS-owy obszar, w którym użytkownicy nie mogą parkować — dodaje.

Kilka miesięcy temu, rada miasta zezwoliła straży miejskiej na odholowywanie źle zaparkowanych hulajnóg. Miało być to narzędzie mobilizujące, bo jeśli ktoś zaparkuje hulajnogę w skandaliczny sposób, straż miejska może ją odholować na koszt operatora, a on na koszt użytkownika.

Fot. Zbigniew Woźniak

Radny Klonowski wspomniał, że kilka lat temu w Olsztynie działał miejski system roweru miejskiego. Żeby mieszkańcy nie pozostawiali na środku ulicy rowerów, za każde odstawienie roweru do tzw. strefy parkowania, dostawali bonus w postaci kilku dodatkowych minut darmowego przejazdu.

Być może takie rozwiązanie zmobilizowałoby olsztynian, żeby nie utrudniali sobie nawzajem życia?


W czwartkowym (31 sierpnia) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

 Obecnie w budowie jest odcinek S16 Borki Wielkie – Mrągowo, który ma być gotowy w pierwszym półroczu 2024 roku.   Co z rozbudową S16? Jest najlepsza oferta
Drogowcy dokonali oceny ofert, które wpłynęły na rozbudowę jednego z dwóch odcinków „szesnastki” od Olsztyna do Biskupca. Wiadomo też, że wystąpią o zwiększenie środków na tę inwestycję. Ale co dalej z S16 od Mrągowa do Ełku?

Nauczyciel potrzebny od zaraz
Przed nami trudny powrót do szkoły? W Olsztynie brakuje ponad 150 nauczycieli, a w województwie — ponad 800. Cały czas są oferty pracy dla nauczycieli przedmiotów zawodowych, anglistów i matematyków. Z brakiem kadry borykają się też przedszkola. Ale najbardziej potrzeba pedagogów i psychologów.

„Solidarność” – to brzmi dumnie!
31 sierpnia obchodzimy Dzień Solidarności i Wolności, który przypomina o wydarzeniach sprzed 43 lat, gdy w Gdańsku doszło do podpisania historycznego porozumienia pomiędzy władzami PRL a komitetem strajkowym. Porozumienia, na podstawie którego powstała „Solidarność”.

Z wielką przyjemnością oddajemy w Państwa ręce najnowsze wydanie Magazynu Turystycznego Warmia&Mazury.

Już jest! Najnowszy numer Rolniczego ABC już w sprzedaży

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.plKomentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. wojtelk2424 #3110897 31 sie 2023 14:47

    Krótko i na temat. Bractwo zawsze wychodzi na wierzch. Bo jak nazwać tych, którzy tak pozostawiają te hulajnogi? W

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz