Rzadkie gatunki przeżuwaczy: rozród i żywienie w hodowli wobec walorów surowca mięsnego
2023-08-30 18:03:14(ost. akt: 2023-08-31 14:09:38)
Artykuł
sponsorowany
Mięso jeleniowatych jest bardzo cennym surowcem. Ze względu na wysoką zawartość składników odżywczych i zrównoważony charakter hodowli, mięso to jest dobrą alternatywą dla popularnych na polskich stołach wieprzowiny czy wołowiny. 13 września br. w Stacji Badawczej Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Popielnie odbędą się bezpłatne warsztaty na temat możliwości rozwoju hodowli przeżuwaczy ukierunkowanej na pozyskanie najwyższej jakości surowców.
Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie jest wiodącą jednostką naukową. Prowadzi działalność badawczo-rozwojową — wszystko po to, by żywność na naszych stołach miała najwyższą jakość, była zdrowa, a jednocześnie smaczna. Wszelkie badania kadry naukowej Instytutu są też odzwierciedleniem najnowszych światowych trendów naukowych. Taka strategia umożliwia wsparcie przedsięwzięć, które docelowo mają służyć poprawie dobrostanu zwierząt oraz zdrowia i jakości życia człowieka.
Warsztaty pt. „Rzadkie gatunki przeżuwaczy: rozród i żywienie w hodowli wobec walorów surowca mięsnego” poprowadzą prof. Anna Korzekwa — specjalistka z zakresu biologii rozrodu oraz dr inż. Anna Kononiuk – specjalistka z zakresu technologii mięsa. Będzie to kolejna okazja dla przedsiębiorców do zdobycia wiedzy i poznania praktycznych narzędzi pozwalających zapewnić m.in. właściwy dobrostan oraz status żywieniowy jeleniowatych w hodowlach.
W przypadku rzadkich gatunków gospodarskich przeżuwaczy, takich jak jelenie czy daniele, produkcja mięsa w znacznie mniejszym stopniu obciąża środowisko naturalne. Wynika to z hodowli opartej na wykorzystywaniu warunków naturalnych, braku konieczności intensywnego żywienia zwierząt paszą treściwą oraz samego sposobu pozyskania surowca - poprzez odstrzał w warunkach naturalnych, ograniczający stres i konieczność przewozu zwierząt do ubojni. Podczas warsztatów uczestnicy poznają kluczowe elementy rozwoju efektywnej i zrównoważonej hodowli jeleniowatych, związanych m.in. z zapewnieniem właściwego dobrostanu oraz programu żywieniowego, dostosowanego do statusu reprodukcyjnego zwierząt, wydajności kwater hodowlanych, wieku oraz innych czynników mających wpływ na kondycję zwierząt i jakość pozyskanego surowca (poroże, mięso). Ponadto przedstawione na spotkaniu biotechniki rozrodu mogą wspomóc hodowców w selekcji osobników o najkorzystniejszych cechach (kształt poroża, sylwetka itp.) w celu uzyskania wartościowego potomstwa, a także ograniczenia inbredu w stadzie.
Udział w warsztatach jest bezpłatny, ale wymaga rejestracji. Szczegóły wydarzenia na stronie: www.pan.olsztyn.pl
Warsztaty są częścią projektu pn. „Centrum Badań Środowiska i Innowacyjnych Technologii Żywności dla Jakości Życia” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez