Niebezpieczna pogoda na horyzoncie. Strażacy przygotowują się na kolejną falę burz

2023-08-30 12:05:02(ost. akt: 2023-08-30 13:34:30)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Rośnie liczba interwencji związanych z silnym wiatrem i intensywnymi opadami deszczu - poinformował rzecznik prasowy komendanta głównego PSP bryg. Karol Kierzkowski. Dodał, że strażacy usuwają drzewa, które przewróciły się na budynki lub drogi oraz wypompowują wodę. Są przygotowani na kolejne fale burz.
— Jesteśmy w ciągłej gotowości. Interwencje dotyczą głównie zwalonych drzew, które oparły się na budynkach lub przewróciły na drogi. Jest dużo podtopień — przekazał bryg. Karol Kierzkowski.

Dodał, że duża liczba interwencji rośnie średnio o ok. 100 na godzinę. Strażacy przygotowują się też na ewentualną, kolejną falę burz.

Obecnie najgorsza sytuacja jest we wschodniej części kraju. W środę do godziny 10 strażacy odnotowali 547 zgłoszeń dotyczących usuwania skutków silnego wiatru oraz opadów deszczu. Najwięcej zdarzeń miało miejsce na terenie województwa lubelskiego - 163, podlaskiego - 118, podkarpackiego - 83, warmińsko-mazurskiego - 53, mazowieckiego - 36 i małopolskiego - 40.

Wcześniej PSP informowała, że ostatniej doby zanotowano 1405 zgłoszeń związanych z wiatrem i opadami, a do największej liczby zdarzeń doszło w województwach: małopolskim - 302, lubelskim - 291, podkarpackim - 280 i mazowieckim - 142.

Odnotowano 91 uszkodzonych budynków mieszkalnych i gospodarczych, najwięcej w Małopolsce - 59, na Podkarpaciu - 12 i w woj. świętokrzyskim - 9.

We wschodniej części kraju obowiązują alerty pierwszego i drugiego stopnia przed burzami z gradem. Ostrzeżenia drugiego stopnia obowiązują w części województwa lubelskiego i podlaskiego oraz na wschodnich krańcach województwa mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego. Instytut prognozuje tam burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 30 do 40 mm, oraz porywy wiatru do 80 km/h. Miejscami grad.

Alerty pierwszego stopnia obowiązują natomiast w województwach: warmińsko-mazurskim, mazowieckim, świętokrzyskim, małopolskim, podkarpackim oraz w zachodniej części województwa podlaskiego i południowej części województwa lubelskiego.

Prognozowane są tam burze, którym miejscami mogą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 do 30 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h. Miejscami grad.(PAP)

autor: Marcin Chomiuk