Jak komiks o Piszu został publicznie słuchowiskiem

2023-08-29 14:08:33(ost. akt: 2023-08-29 14:44:28)

Autor zdjęcia: Łukasz Szymański

Za nami pierwsze piskie obchody Światowego Dnia Publicznego Czytania Komiksów. Uczestnicy sięgnęli po komiks pt. „Johannisburg, Jańsbork, Pisz. Miasto trojga imion”, wydany na początku sierpnia w Muzeum Ziemi Piskiej.
W ramach obchodów Światowego Dnia Publicznego Czytania Komiksów najnowsza publikacja opisująca historię Pisza została zaadoptowana na słuchowisko. Z udziałem zaproszonych wykonawców zaprezentowano opowieść o Piszu opartą na narracji i dialogach komiksu. Dodatkową trudnością było opisanie słowami ilustracji, by zaprezentować słuchaczom spójną całość.

Dziękuję wszystkim, którzy przyjęli zaproszenie i zaangażowali się w wydarzenie – mówi dr Aneta Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej.

Za nami spotkanie, które było ciekawym doświadczeniem, bo większość uczestników dotychczas nie miało okazji uczestniczyć w artystycznej prezentacji o podobnym charakterze. Dodatkowo było to międzypokoleniowe wydarzenie, dlatego, że komiks jest formą, po którą sięgają i młodsi, i starsi czytelnicy. Pokazaliśmy, że o historii naszego miasta można opowiadać na wiele sposobów. Chcemy ją upowszechniać nie tylko w muzeum, ale wychodzić także do mieszkańców Pisza i turystów.

Poniedziałkowe spotkanie odbyło się na placu przed Muzeum Ziemi Piskiej. Aktorzy wystąpili na tle wystawy plenerowej, która powstała w ramach prac redakcyjnych nad komiksem. Słuchacze wygodnie rozsiedli się na muzealnych leżakach i przez blisko godzinę z uwagą słuchali opowieści zaczerpniętych z historii Pisza.

W publicznym czytaniu komiksu „Johannisburg, Jańsbork, Pisz. Miasto trojga imion” udział wzięli dr Aneta Karwowska z córką Anetą, Elżbieta Pawłowska, Elżbieta Żywczyk, Krystyna Bandera, Agnieszka Wróblewska, Franciszek Milewski, Edmund Lipnicki, Paweł Bosak i Artur Olchowy, który dodatkowo przygotował scenariusz wydarzenia.