Minister Błaszczak w Olecku: Reaktywowana 1. Mazurska Brygada Artylerii jest najsilniejsza

2023-08-29 13:41:57(ost. akt: 2023-08-29 15:13:13)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

1. Mazurska Brygada Artylerii została zlikwidowana w 2011 roku. Reaktywowałem ją i dziś jest to najsilniejsza brygada - powiedział w Olecku minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Minister Błaszczak spotkał się we wtorek (29 sierpnia) w Olecku z kadrą dowódczą i żołnierzami dywizjonu 1. Mazurskiej Brygady Artylerii.

— W marcu tego roku, tu w Olecku, zapowiedziałem utworzenie jednostki wojskowej. I oto jednostka wojskowa już jest, pierwsi żołnierze złożyli przysięgę z dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, jest obozowisko. Docelowo tu będą mieściły się trzy dywizjony z 1. Mazurskiej Brygady Artylerii — mówił Błaszczak.

Jak podkreślił, jeden dywizjon zostanie uzbrojony w armatohaubice, drugi w artylerię rakietową, a trzeci w bezzałogowce, również w drony uderzeniowe.

— Docelowo w tej jednostce służyć będzie ponad tysiąc żołnierzy — stwierdził szef MON.

Dodał, że żołnierze z tej jednostki będą mieli dostęp do placu ćwiczeń, więc w związku z tym, nie będą musieli przewozić sprzętu, ale będą mogli przewozić i organizować szkolenia tu na miejscu.

Szef MON wyraził radość z dynamicznego rozwoju 1. Mazurskiej Brygady Artylerii.

Przypomniał, że, brygada ta została zlikwidowana w 2011 roku.

— Reaktywowałem ją i dziś jest to najsilniejsza brygada. To właśnie żołnierze z tej brygady tworzą też zalążki nowych jednostek Wojska Polskiego, chociażby brygady artylerii rakietowej, która została reaktywowana po 18 latach przerwy — powiedział.

— Wspominam o tych faktach, aby pokazać dynamikę i konsekwencje naszych działań. Ten sprzęt, który już jest w wyposażeniu 1. Mazurskiej Brygady Artylerii mogliśmy podziwiać na festynach w okolicy 15 sierpnia, ale też podczas Defilady w Warszawie. Widzieliśmy zarówno himarsy, Armatohaubice K9 i Armatohaubice Krab. To wyposażenie albo już jest, albo zaraz trafi do Olecka, aby wzmocnić system odstraszania — dodał.

Błaszczak poinformował, że jest dużo zgłoszeń, ze strony oficerów, którzy postanowili wrócić do Wojska Polskiego zarówno z województwa warmińsko-mazurskiego jak i z województwa podlaskiego.

źródło: PAP/Olga Łozińska, Jacek Buraczewski