Zarejestruj Olsztyńską Kartę Miejską i skorzystaj z ulgi. Rok szkolny tuż-tuż

2023-08-28 10:00:12(ost. akt: 2023-08-28 10:40:06)

Autor zdjęcia: D

Wielkimi krokami zbliża się rok szkolny. By uniknąć kolejek, warto już teraz odwiedzić jeden z Punktów Obsługi Klienta ZDZiT, by aktywować Olsztyńską Kartę Miejską i zakodować ulgi na przejazdy komunikacją miejską.
W związku z przywracaniem funkcjonalności systemów informatycznych Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie, które pod koniec czerwca były celem ataku hakerskiego, każdy użytkownik Olsztyńskiej Karty Miejskiej, by móc nadal z niej korzystać, powinien przyjść do jednego z trzech Punktów Obsługi Klienta i ponownie aktywować Kartę.

— Od lipca z ponownej rejestracji OKM skorzystało już ponad 6500 osób. Szacujemy na bazie co miesiąc sprzedawanych biletów, że na tę chwilę jeszcze kilkanaście tysięcy użytkowników powinno dokonać ponownej aktywacji swoich Kart Miejskich — mówi Michał Koronowski, rzecznik prasowy ZDZiT w Olsztynie — Z tego powodu i na prośbę mieszkańców, do dnia 22 września bieżącego roku wydłużone zostały godziny pracy w dwóch Punktach Obsługi Klientów.

POK Centrum (al. Piłsudskiego – przy Aurze) – od poniedziałku do piątku w godz. 10.30-17.30;
POK Jaroty (Witosa/Kanta – przy krańcówce tramwajowej) - od poniedziałku do piątku w godz. 10.30-17.30;
POK Knosały (ul. Knosały 3/5B - w siedzibie ZDZiT,) – od poniedziałku do piątku w godz. 8-15.30.

— Z rejestracją OKM nie warto czekać na ostatnią chwilę. Im bliżej roku szkolnego tym dłuższe będą kolejki, a nie zapominajmy o studentach, którzy wkrótce będą wracali na uczelnie — dodaje Michał Koronowski.

Zakup i kodowanie na OKM, biletów okresowych (miesięcznych, 30-dniowych) aktualnie odbywa się wyłącznie ww. Punktach Obsługi Klienta. Zakup i kodowanie biletów okresowych za pośrednictwem biletomatów stacjonarnych chwilowo jest niedostępne. Trwają prace nad przywróceniem tej funkcjonalności.

Prócz ponownej aktywacji Karty Miejskiej, która nie wymaga dokumentów potwierdzających tożsamość, osoby korzystające z ulg (np. bezpłatne przejazdy dla dzieci, emeryci, studenci) w celu przedłużenia ulgi powinny okazać dokument potwierdzający uprawnienia do bezpłatnych lub ulgowych przejazdów (poniżej szczegóły dot. ulg dla młodzieży). Zachęcamy, by podczas ponownej aktywacji OKM w Punktach Obsługi Klienta, jednocześnie przedłużać uprawnienia dla dzieci i młodzieży do bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej. Osoby, które wcześniej tego nie zrobiły stracą ulgę po 30 września tego roku.

Przypomnijmy: uprawnienie przysługuje dzieciom (od ukończenia 4 roku życia) i młodzieży uczęszczającej do szkół podstawowych na terenie Olsztyna, których rodzice lub opiekunowie prawni zamieszkują na terenie Olsztyna i rozliczają się z podatku dochodowego od osób fizycznych w Urzędzie Skarbowym w Olsztynie. Aby przedłużyć ulgę należy okazać w POK:

- legitymację szkolną ucznia podbitą na 2023/2024 rok lub świadectwo szkolne (rocznik 2009)
- kopię pierwszej strony zeznania podatkowego opatrzonego prezentatą Urzędu Skarbowego w Olsztynie lub zaświadczenia z Urzędu Skarbowego w Olsztynie potwierdzającego fakt rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych (adres w zaświadczeniu) lub Urzędowe Potwierdzenie Odbioru z Urzędu Skarbowego w Olsztynie wraz z pierwszą stroną zeznania podatkowego (w przypadku składania PIT drogą elektroniczną). Dotyczy to zeznań podatkowych za poprzedni rok kalendarzowy, złożonych przez rodzica/ów lub opiekuna/ów prawnych dziecka.

Osoby, które składają wniosek o kartę miejską po raz pierwszy dodatkowo powinny okazać:

- legitymację szkolną podbitą na 2023/2024 rok – (rocznik 2009 świadectwo szkolne ukończenia siódmej klasy)
- dzieci 4-7 lat – dokument potwierdzający wiek dziecka;
- wybrany dokument zeznania podatkowego (jak wyżej)

Warunkiem skorzystania z ulgi jest posiadanie OKM, na której będzie zapisany bezpłatny bilet. Jednocześnie przypominamy, że osoby po 70. roku życia nie muszą mieć karty, podróżując komunikacją miejską wystarczy mieć ze sobą dowód osobisty.