Wielki astronom w wirtualnym świecie

2023-08-28 13:00:00(ost. akt: 2023-08-28 12:39:30)   Artykuł sponsorowany
Aplikacja będzie bezpłatna

Aplikacja będzie bezpłatna

Autor zdjęcia: Muzeum Warmii i Mazur

Do końca roku powstanie gra, specjalna aplikacja mobilna i film animowany o Mikołaju Koperniku. W ten sposób Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, wpisując się w rok kopernikański, chce przybliżyć, zwłaszcza dzieciom i młodzieży, postać wielkiego astronoma.
Obrazek w tresci


Muzeum Warmii Mazur stawia na edukację. W roku kopernikańskim, który teraz obchodzimy dla uczczenia 550. rocznicy urodzin wielkiego astronoma, instytucja realizuje nowatorski projekt o Mikołaju Koperniku.Wielki astronom żył w latach 1473-1543 i na Warmii spędził ponad 40 lat swojego życia, głównie we Fromborku, ale też na zamku w Lidzbarku Warmińskim i na zamku Olsztynie, gdzie jako administrator dóbr kapituły mieszkał i pracował w latach 1516-1521. To w naszym regionie Kopernik sformułował teorię pieniądza, prowadził swoje badania astronomiczne i przede wszystkim stworzył fundamentalne dla światowej nauki dzieło „De revolutionibus orbium coelestium”, które na owe czasy stanowiło przewrót w nauce i burzyło dotychczasowe poglądy. Przedstawił w nim teorię heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego. Według Kopernika to Ziemia i inne planety krążą wokół Słońca, a nie Słońce i planety wokół Ziemi, jak głosił obowiązujący w czasach średniowiecza model wyjaśniający budowę świata. Dzieło Kopernika pod tytułem „De revolutionibus orbium coelestium” („O obrotach sfer niebieskich”) ukazało się drukiem w 1543 roku w Norymberdze, w tym roku też na udar mózgu zmarł Kopernik. A niecałe dwie dekady później jego dzieło trafiło do „Indeksu ksiąg zakazanych” przez Kościół Katolicki i tam pozostawało aż do 1828 roku. Gdzie jest dziś rękopis „De revolutionibus...”? Jego losy były burzliwe, przechodził z rąk do rąk. Ostatecznie trafił do Biblioteki Jagiellońskiej, a w 1999 roku został wpisany na listę UNESCO Pamięć Świata.

Powstanie gra o Koperniku
Fot. Muzeum Warmii i Mazur
Powstanie gra o Koperniku

Co ma wspólnego Kopernik z Funduszami Europejskimi?
Postać Kopernika, człowieka wszechstronnego: wybitnego astronoma, matematyka, prawnika, lekarza i ekonomisty, bo przecież to Mikołaj Kopernik jest autorem prawa, że gorszy pieniądz wypiera z rynku lepszy, intryguje i ciekawi. A już na pewno, gdy stanie się przed tablicą astronomiczną wykreśloną na pokrytej tynkiem ścianie krużganka olsztyńskiego zamku. Służyła Kopernikowi do przedstawienia pozornego ruchu Słońca w dniach bliskich równonocy wiosennej i jesiennej. Do dziś zachowały się duże fragmenty tego wyjątkowego zabytku.
Niejeden z nas, patrząc na ten jedyny oryginalny przyrząd astronomiczny Kopernika zachowany do naszych czasów, zadaje sobie pytanie, jaki był Mikołaj

Kopernik, jak wielkim był geniuszem?
Dlatego powstanie gra, specjalna aplikacja mobilna i film animowany o Mikołaju Koperniku. To wszystko dzięki Funduszom Europejskim, które otrzymało muzeum z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020. Koszt całego przedsięwzięcia to 2,5 mln złotych, z tego dofinansowanie z Unii Europejskiej wynosi ponad 1,5 mln złotych. Bez tych pieniędzy nie byłoby tego nowatorskiego projektu. Prace już trwają, a wykonawcą jest firma Chronospace, która realizowała podobne projekty m.in. dla Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku czy Muzeum Czartoryskich w Puławach. — Film, gra i aplikacja mają być gotowe do połowy grudnia tego roku — mówi dr Sebastian Mierzyński, kierownik Działu Edukacji, Promocji i Wydawnictw Muzeum Warmii i Mazur, przybliżając zarazem, o czym będą one opowiadać.

Zagraj z wielkim astronomem Gra wprowadzi graczy do realiów olsztyńskiego zamku, kiedy jego mieszkańcem był Mikołaj Kopernik. Będzie to rozgrywka w trybie FPP (z perspektywy pierwszej osoby), łącząca elementy grafiki 3D (animacje i prezentacja wnętrz zamku) oraz 2D w przypadku rozwiązywania zagadek w misjach. Misje w grze mają rozwijać kompetencje: myślenia logicznego, kojarzenia faktów, matematyczne, geograficzne, fizyczne, ze szczególnym uwzględnieniem astronomii oraz poszerzać wiedzę historyczną dotyczącą wydarzeń z życia Mikołaja Kopernika w okresie jego pobytu w Olsztynie. Gracze pomogą Kopernikowi m.in. w pracy przy tablicy astronomicznej, przy pisaniu jego dzieła „De revolutionibus…”, prowadzeniu akcji osadniczej czy przygotowaniu zamku do obrony w czasie wojny polsko-krzyżackiej. Gra będzie bezpłatna.

Aplikacja poprowadzi po zamku Kolejny produkt opracowany w ramach tego projektu to aplikacja mobilna „Olsztyński zamek w czasach Kopernika”, która wykorzystując technologię rozszerzonej rzeczywistości, pozwala użytkownikowi na obejrzenie treści w formie animowanej scenki 3D. Aplikacja będzie również stanowić przewodnik po wybranych miejscach związanych z życiem Mikołaja Kopernika na olsztyńskim zamku. Aplikacja będzie bezpłatna i będzie z niej można korzystać, zwiedzając olsztyński zamek, a użytkownik dzięki niej zobaczy, jak przed wiekami wyglądało życie na zamku zarządzanym przez Mikołaja Kopernika.

Jak Kopernik poruszył ziemię?
Trzeci element to film animowany przygotowany w najnowszej technologii, który będzie wyświetlany pod tablicą astronomiczną w olsztyńskim zamku i będzie także dostępny w internecie. Będzie on opowiadał o tym, jak doszło do powstania tablicy astronomicznej oraz rozpoczęcia pracy nad dziełem życia Mikołaja Kopernika „De revolutionibus…”. Realizowany projekt to nie tylko działania oparte na najnowszych technologiach, ale także doposażenie Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie w sprzęt, który sprawi, że turyści i uczestnicy wydarzeń kulturalnych będą czuli się lepiej w przestrzeni olsztyńskiego zamku. Andrzej Mielnicki


Kadr z filmu
Fot. Muzeum Warmii i Mazur
Kadr z filmu



Marta Wnuk,
Komisja Europejska,
DG Regio


„Cieszy nas, że obok inwestycji w podstawową infrastrukturę, jak drogi, samorząd warmińsko-mazurski zdecydował się inwestować środki europejskie w projekty związane z Mikołajem Kopernikiem. Rok Mikołaja Kopernika ma nie tylko wymiar regionalny, ale i europejski. Badania sławnego polskiego astronoma były przełomowe. Również i dziś badania i rozwój są niezwykle ważne. Unia Europejska wspiera budowanie nowoczesnej gospodarki, opartej na wiedzy, co stanowi priorytet polityk unijnych. W perspektywie 2021-27 prawie 13 mld euro przeznaczonych będzie na cel polityki 1 Bardziej konkurencyjna i inteligentna Europa dzięki wspieraniu innowacyjnej i inteligentnej transformacji gospodarczej oraz regionalnej łączności cyfrowej”.

O Funduszach Europejskich dla Warmii i Mazur przeczytasz na stronie www.funduszeeuropejskie.warmia.mazury.pl
Obrazek w tresci