Prawie połowa Polaków boi się czegoś w pracy
2023-08-26 19:00:00(ost. akt: 2023-08-25 14:46:46)
47 proc. Polaków zmaga się z lękami, które dotyczą ich życia zawodowego, a 58 proc. uważa, że problemy natury psychicznej wpływają na ich karierę. Zdecydowana większość ukrywa swoje lęki.
Serwis InterviewMe.pl przeprowadził badanie "Strach się bać — nasze lęki i fobie w pracy", w którym prawie 1000 respondentów odpowiedziało na pytania o to, z jakimi fobiami i lękami mierzą się na co dzień w życiu zawodowym.
Prawie połowa (47 proc.) badanych przyznaje się do fobii lub lęku związanego z pracą. Badanie wykazało, że co trzecia osoba ma trudność z dokończeniem jakiegoś projektu oraz przyznaje, że ogólnie źle radzi sobie w pracy. Aż 47 proc. osób odrzuciłoby ofertę wymarzonej pracy, gdyby wiązała się ona ze zmierzeniem się ze swoim największym lękiem.
Prawie połowa (47 proc.) badanych przyznaje się do fobii lub lęku związanego z pracą. Badanie wykazało, że co trzecia osoba ma trudność z dokończeniem jakiegoś projektu oraz przyznaje, że ogólnie źle radzi sobie w pracy. Aż 47 proc. osób odrzuciłoby ofertę wymarzonej pracy, gdyby wiązała się ona ze zmierzeniem się ze swoim największym lękiem.
Polacy zmagają się w pracy z fobiami związanymi przede wszystkim z: przemawianiem publicznym (63 proc.); tłumem (37 proc.); rozmową przez telefon (30 proc.); miejscami publicznymi (24 proc.) oraz zamkniętą lub otwartą przestrzenią (16 proc.).
Do lęków zaliczają się m.in. wpadki/popełnienia błędu (61 proc.); obciążenia pracą (40 proc.); bycia nielubianym przez współpracowników lub szefa (39 proc.); zwolnienia (35 proc.); brania odpowiedzialności (34 proc.) oraz podejmowania decyzji (31 proc.).
Aż 64 proc. osób odczuwających w pracy lęki lub mających fobie, nie mówi o nich współpracownikom. Zaledwie 12 proc. czuje, że może swobodnie rozmawiać na ten temat ze znajomymi z pracy. Jednocześnie aż 76 proc. z nich uważa, że problemy ze zdrowiem psychicznym powinny być traktowane w pracy z taką samą powagą, jak problemy ze zdrowiem fizycznym.
Badanie InterviewMe wskazuje, że wielu ludzi oddziela życie zawodowe od prywatnego, to jednak w pracy nie sposób uciec od swoich ograniczeń, lęków czy obaw. Ponadto wielu Polaków nie czuje się pewnie w pracy.
Badanie wykazało również, że: tylko 40 proc. osób, które zmagają się z lękami i fobiami, konsultuje swój stan z profesjonalistą; jedynie 33 proc. respondentów zmagających się z lękami i fobiami dostaje w pracy wystarczające wsparcie; większość badanych (59 proc.) oczekuje od pracodawcy, że wśród benefitów pracowniczych zapewni terapię lęków i fobii; aż 70 proc. respondentów chce, by pracownikom z lękami i fobiami zagwarantować więcej wsparcia, a także 75 proc. respondentów uważa, że lęki i fobie w pracy to nie jest coś, czego trzeba się wstydzić.
Szczegółowe wyniki badania "Strach się bać — nasze lęki i fobie w pracy" można znaleźć pod adresem: https://interviewme.pl/blog/leki-i-fobie-w-pracy-badanie.
Katarzyna Herbut/PAP
Katarzyna Herbut/PAP
W weekendowym (25-27 sierpnia) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.
Las to nie rezerwat. Trzeba go ciąć
Czas unieważnić znaną sentencję: nauka nie poszła w las. Poszła, i to bardzo daleko. O kontrowersjach dotyczących wycinki lasów rozmawiamy z Sławomirem Piętką z Katedry Leśnictwa i Ekologii Lasu.
Półtora roku wojny cywilizacyjnej
Początkowo wydawało się, że, mówiąc językiem 1939 roku, Zachód nie będzie umierał za Ukrainę. Sukcesy militarne Kijowa spowodowały jednak coraz śmielszą pomoc ze strony Francji i Niemiec. Dziś trudno już mówić o lokalnym konflikcie, albowiem w istocie jesteśmy świadkami wojny cywilizacyjnej pomiędzy światem autokratycznym a demokracją — mówi prof. Marek Melnyk.
Zawsze po stronie ludzi
Senator Lidia Staroń będzie ubiegać się po raz trzeci o mandat senatorski. Ponownie z własnego „Komitetu Wyborczego Wyborców Lidia Staroń – zawsze po stronie ludzi”. To jedna z najbardziej rozpoznawalnych parlamentarzystek z Warmii i Mazur.
Z wielką przyjemnością oddajemy w Państwa ręce najnowsze wydanie Magazynu Turystycznego Warmia&Mazury.
Już jest! Najnowszy numer Rolniczego ABC już w sprzedaży
Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez