Zabytkowy cmentarz na Dajtkach zyskał nowe ogrodzenie

2023-08-26 08:00:00(ost. akt: 2023-08-25 14:29:28)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Kilka miesięcy temu, miasto ogłosiło przetarg na rozbiórkę starego ogrodzenia zabytkowego cmentarza św. Jana Nepomucena przy ul. Sielskiej w Olsztynie. I w końcu się udało. Ogrodzenie bardzo poprawiło estetykę otoczenia.
Nowe ogrodzenie w szczególności miało poprawić całą estetykę otoczenia, zabezpieczyć przed migracją zwierzyny i zniszczeniem przez zwierzęta nagrobków czy terenów przy nich.

Fot. Zbigniew Woźniak

Fot. Zbigniew Woźniak

Zakres prac obejmował roboty rozbiórkowe starego ogrodzenia, budowę nowego i wszystkie prace związane z zielenią.

Fot. Zbigniew Woźniak

Fot. Zbigniew Woźniak

Podczas ogłaszania przetargu, projekt był już gotowy. Problemem było tylko znalezienie wykonawcy. Na szczęście się udało.

Fot. Zbigniew Woźniak

Fot. Zbigniew Woźniak

Zabytkowy cmentarz wzdłuż granicy frontowej-południowej i wschodniej zyskał nowe ogrodzenie o wysokości 1,5 m. Konstrukcję wsporczą stanowią słupki kwadratowe, metalowe, ocynkowane i pomalowane czarną farbą. Została wymieniona też brama i furtki, które także są pomalowane na czarno.

Fot. Zbigniew Woźniak

Fot. Zbigniew Woźniak

Projekt obejmował również wykonanie nowych żywopłotów wzdłuż nowego ogrodzenia. Na zabytkowym cmentarzu pojawiły się nasadzenia buku, leszczyny i grabu.


W weekendowym (25-27 sierpnia) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Las to nie rezerwat. Trzeba go ciąć
Czas unieważnić znaną sentencję: nauka nie poszła w las. Poszła, i to bardzo daleko. O kontrowersjach dotyczących wycinki lasów rozmawiamy z Sławomirem Piętką z Katedry Leśnictwa i Ekologii Lasu.

Ukraina walczy także językiem i dyskursem publicznymPółtora roku wojny cywilizacyjnej
Początkowo wydawało się, że, mówiąc językiem 1939 roku, Zachód nie będzie umierał za Ukrainę. Sukcesy militarne Kijowa spowodowały jednak coraz śmielszą pomoc ze strony Francji i Niemiec. Dziś trudno już mówić o lokalnym konflikcie, albowiem w istocie jesteśmy świadkami wojny cywilizacyjnej pomiędzy światem autokratycznym a demokracją — mówi prof. Marek Melnyk.

Senator Lidia StarońZawsze po stronie ludzi
Senator Lidia Staroń będzie ubiegać się po raz trzeci o mandat senatorski. Ponownie z własnego „Komitetu Wyborczego Wyborców Lidia Staroń – zawsze po stronie ludzi”. To jedna z najbardziej rozpoznawalnych parlamentarzystek z Warmii i Mazur.

Z wielką przyjemnością oddajemy w Państwa ręce najnowsze wydanie Magazynu Turystycznego Warmia&Mazury.

Już jest! Najnowszy numer Rolniczego ABC już w sprzedaży

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl