Minister Cieszyński: podpisano już umowy na dostawę 290 064 laptopów dla uczniów

2023-08-24 15:43:19(ost. akt: 2023-08-24 15:43:54)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Podpisano już umowy na dostawę 290 064 laptopów, które na pewno trafią do uczniów do końca września tego roku – przekazał w środę podczas konferencji prasowej minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.
Szef resortu cyfryzacji wskazał, że polska szkoła stanie się szkołą cyfrową, w której technologia jest codziennie obecna. "Żeby zbudować cyfrową szkołę niezbędna jest realizacja takich programów, jak +Laptop dla ucznia+ i +Laptop dla nauczyciela+" – zaznaczył.

"Mamy fantastyczne wyniki, jeśli chodzi o zdolności polskiej młodzieży. W międzynarodowym teście PISA, realizowanym przez OECD, odsetek tzw. geniuszy matematycznych w Polsce jest prawie na poziomie krajów azjatyckich. To jest gigantyczny potencjał. Z drugiej zaś strony mamy drugi najniższy po Estonii odsetek tzw. matematycznych analfabetów" – wskazał.

Zwrócił uwagę, że w rankingach patentów i innowacyjności widać, że Polska "ma jeszcze sporo do zrobienia", a program "Laptop dla ucznia" ma pomóc w postępie.

Wyjaśnił, że podpisano już umowy na dostawę 290 064 laptopów dla uczniów. Jest to trzy czwarte całości. Dodał, że planowane rozstrzygnięcie wszystkich przetargów ma odbyć się do pierwszej połowy września.

Odnosząc się do kolejnych działań, zapowiedział, że uczniowie będą również mieli dostęp do kompleksowego, bezpłatnego programu materiałów edukacyjnych.

"Oprócz tego zrealizujemy program podłączenia do szybkiego internetu 100 tys. sal lekcyjnych w całej Polsce" – dodał.

Minister przekazał, że w październiku wystartuje również program "Laptop dla nauczyciela". "To jest program, w którym oddajemy swobodę, wolność wyboru właśnie nauczycielom. Każdy z nich otrzyma bon na 2,5 tys. zł do wykorzystania na zakup sprzętu" – wyjaśnił.

Zgodnie z uchwaloną w maju przez Sejm ustawą o wsparciu kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli co roku – począwszy od roku szkolnego 2023/2024 – kolejne roczniki uczniów klas IV szkół podstawowych publicznych i niepublicznych otrzymają bezpłatnie laptopy. Będą one kupowane centralnie, następnie trafią do organów prowadzących szkoły, a potem do uczniów. Laptop będzie własnością rodziców ucznia. W ustawie zapisano też, że nauczyciele otrzymają bon z przeznaczeniem na zakup laptopa lub laptopa przeglądarkowego.(PAP)

Autorki: Aleksandra Kiełczykowska, Danuta Starzyńska-Rosiecka