Giorgia Meloni: Zachód popełnił błąd w ocenie rosyjskiej aneksji Krymu w 2014 roku

2023-08-24 07:34:34(ost. akt: 2023-08-24 07:37:39)

Autor zdjęcia: PAP/EPA/FILIPO ATTILI / CHIGI PALACE PRESS OFFICE HANDOUT

Premier Włoch Giorgia Meloni wyraziła opinię, że Zachód popełnił błąd w ocenie rosyjskiej aneksji Krymu w 2014 roku. W przesłaniu wideo do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w związku ze środową inauguracją obrad Platformy Krymskiej szefowa rządu zapewniła: "Jesteśmy u waszego boku, bez wahania".
"Chcemy dzisiaj powtórzyć stanowczo, że Rosja musi położyć kres swojej polityce okupacji i wycofać swoje wojska. Niestrudzenie będziemy pracować, by doprowadzić do zakończenia wojny i osiągnięcia sprawiedliwego oraz trwałego pokoju"- oświadczyła premier.

Dodała: "Zamierzamy również być u waszego boku, by odbudować wasz kraj, także organizując we Włoszech konferencję w sprawie odbudowy Ukrainy w 2025 roku, by zapewnić narodowi ukraińskiemu szanse na przyszłość i przyczynić się do waszego odrodzenia gospodarczego i społecznego".

Giorgia Meloni zwracając się do prezydenta Zełenskiego i uczestników międzynarodowych obrad, podkreśliła: "Nielegalna aneksja Krymu przez Rosję w 2014 roku była jawnym pogwałceniem prawa międzynarodowego i próbką agresywnych rosyjskich intencji wobec całej Ukrainy".

"Moskwa narzuciła swój model autorytarny i naruszyła prawa ludności półwyspu, przede wszystkim Tatarów. W 2014 roku na Zachodzie nie zrozumiano w pełni skali tego, co się dzieje, albo może wyrażano nadzieję, że można zatrzymać imperialistyczne dążenia Moskwy. Popełniliśmy błąd i trzeba to uznać" - stwierdziła premier Włoch w zdalnym wystąpieniu.

Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ mms/