Katastrofa samolotu. Jewgienij Prigożyn nie żyje

2023-08-23 19:14:13(ost. akt: 2023-08-23 23:16:25)

Autor zdjęcia: Jewgienij Prigożyn (w środku) z żołnierzami

Rosawiacja, czyli rosyjska agencja transportu lotniczego, poinformowała w środę, że na liście pasażerów samolotu, który rozbił się w obwodzie twerskim w Rosji, był Jewgienij Prigożyn - szef najemniczej Grupy Wagnera. W katastrofie zginęło 10 osób, wszyscy na pokładzie.

Rosyjskie media podały wcześniej, że w obwodzie twerskim na zachodzie Rosji rozbił się prywatny odrzutowiec. Była to maszyna typu Embraer - napisał kanał Baza.

Według rosyjskiego ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych samolot leciał z Moskwy do Petersburga. Na pokładzie było 10 osób, w tym trójka członków załogi.

Na pokładzie samolotu, mógł być nie tylko Jewgienij Prigożyn, ale też jego "prawa ręka" Dmitrij Utkin pseudonim "Wagner" - pisze portal Meduza, powołując się na media społecznościowe.

Jak informuje ten sam portal, zbliżony do PWK Wagner kanał na Telegramie Grey Zone informuje, że samolot został zestrzelony z ziemi. Świadkowie mówią, że słychać było dwa wybuchy, po czym od samolotu oderwało się skrzydło. Miało to być efektem wybuchu na pokładzie samolotu.

- Nie wiem, co się stało z Jewgienijem Prigożynem, ale nie jestem zaskoczony doniesieniami dotyczącymi jego śmierci - oświadczył w środę prezydent USA Joe Biden. Zasugerował, że za katastrofą samolotu szefa najemniczej Grupy Wagnera stał Władimir Putin.

- Władimir Putin wysłał rosyjskim elitom sygnał "bójcie się!" - tak Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, skomentował w środę informację o katastrofie samolotu, na pokładzie którego najprawdopodobniej był Jewgienij Prigożyn, szef najemniczej Grupy Wagnera.

Śmierć Prigożyna potwierdził rosyjski kanał rządowy Rosja 24.

oprac. Igor Hrywna