Czyszczenie uszu - kiedy warto je wykonać i jak wybrać preparat?
2023-08-23 18:58:49(ost. akt: 2023-08-27 08:35:22)
Artykuł
sponsorowany
Woskowina pełni głównie funkcje ochronne. Jej nadmiar może powodować jednak uczucie zatkanego ucha. Odchodzi się od usuwania woskowiny za pomocą patyczków do uszu. Popularne spray’e do czyszczenia uszu są bardzo skuteczne jeśli właściwie się z nich korzysta. Jak działa spray do higieny uszu i jak wybrać ten najlepszy?
Czyszczenie uszu - czynność konieczna?
Pojawianie się woskowiny w uszach to proces fizjologiczny, związany z samooczyszczaniem się przewodu słuchowego. Podczas ruchów żuchwą wydzielina transportowana jest na zewnątrz. Sama woskowina pełni bardzo ważną funkcję. Nawilża, chroni i działa przeciwdrobnoustrojowo w obrębie przewodu słuchowego.
Kiedy jednak woskowiny jest za dużo powstają czopy woskowe, a wraz z nimi pojawia się szereg nieprzyjemnych dolegliwości, tj. uczucie zatkanego ucha, ucisku, bólu, zawroty głowy, szumy uszne.
Oczywiście regularna i właściwa higiena uszu zalecana jest każdemu, ale w szczególności dla osób, które cierpią z powodu nadprodukcji woskowiny. Chodzi tutaj głównie o osoby z aparatami słuchowymi czy też pacjentów z atopowym zapaleniem skóry, u których zwykle mechanizm oczyszczania przewodu słuchowego jest zaburzony i często dochodzi do zaczopowania uszu. Również osoby, które sięgają po patyczki do uszu wzmagają proces wytwarzania woskowiny na skutek drażnienia przewodu słuchowego. Co więcej patyczek niekiedy zamiast oczyścić może ubić woskowinę w przewodzie, doprowadzając do jego całkowitego zaczopowania. W skrajnych przypadkach należy zgłosić się do specjalisty celem dokładnego przepłukania przewodu słuchowego. Zatem z patyczków warto korzystać jedynie do oczyszczania małżowiny usznej.
Warto dodać, że grupą osób, u których zdecydowanie częściej należy czyścić uszy są dzieci. Ilość produkowanej woskowiny spada wraz z wiekiem, więc u dzieci jest ona najbardziej wzmożona. Ze względu na możliwość uszkodzenia struktur ucha zdecydowanie lepiej w przypadku najmłodszych unikać patyczków do uszu.
Spray do czyszczenia uszu czy krople na zatkane ucho?
Jeśli nie patyczki do uszu to co? Najlepszym wyborem jest preparat do oczyszczania uszu, który wspomaga proces samooczyszczania się przewodu słuchowego. Na rynku występuje kilka ich rodzajów. Jedne zawierają oleje, inne związki powierzchniowo czynne, a jeszcze inne aktywny tlen. Który z tych preparatów jest najbardziej skuteczny?
Każdy z preparatów ma za zadanie rozpuścić zalegające w przewodzie słuchowym złogi woskowiny, a stosowany regularnie zapobiegać powstawaniu czopów woskowych. Aby preparat na zatkane ucho zadziałał początkowo należy sięgać po niego częściej. Producenci zalecają nawet kilka aplikacji z ciągu dnia. W celach profilaktycznych wystarczy zastosować preparat raz na jakiś czas, np. co tydzień.
Na co warto zwrócić uwagę wybierając preparat do oczyszczania uszu?
Każdy z preparatów ma za zadanie rozpuścić zalegające w przewodzie słuchowym złogi woskowiny, a stosowany regularnie zapobiegać powstawaniu czopów woskowych. Aby preparat na zatkane ucho zadziałał początkowo należy sięgać po niego częściej. Producenci zalecają nawet kilka aplikacji z ciągu dnia. W celach profilaktycznych wystarczy zastosować preparat raz na jakiś czas, np. co tydzień.
Na co warto zwrócić uwagę wybierając preparat do oczyszczania uszu?
• kształt aplikatora - czy jest właściwie dopasowany do kształtem do wejścia do kanału słuchowego, co ma znaczenie szczególnie w przypadku dzieci,
• od jakiego wieku można go stosować - zwykle preparat na zatkane ucho można stosować już u niemowląt, jednak zawsze warto zwrócić uwagę na wskazania producenta,
• forma preparatu - na rynku dostępne są spray’e do uszu lub krople; forma preparatu zależy od preferencji użytkownika, ale dzieciom zdecydowanie łatwiej zaaplikować do ucha preparat w formie spray’u.
Najbardziej popularne są olejowe spray’e do uszu, jednak ich mankamentem jest dość tłusta konsystencja. Preparaty zawierające związki powierzchniowo czynne występują w formie spray’u lub kropli w pojedynczych minimsach. Zabieg z ich zastosowaniem nadaje się do usunięcia czopu woskowego, ale sprawdza się również w profilaktyce. Podobnie jak krople na zatkane ucho z substancją, która po zaaplikowaniu do przewodu słuchowego uwalnia aktywny tlen rozbijający złogi woskowe.
Warto pamiętać, że nigdy nie pozbędziemy się woskowiny do końca, a nieumiejętna walka z nią może doprowadzić do wzmożonej jej produkcji i pogłębić problem. Warto oczyszczać uszy bezpiecznie wybierając dedykowany do wieku spray do czyszczenia uszu lub krople, rezygnując z patyczków do uszu.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez